تداوم درگیری‌ حامیان صدر و شبه‌نظامیان تحت حمایت ایران در بصره؛ رییس‌جمهوری عراق هشدار داد

پنجشنبه ۱۴۰۱/۰۶/۱۰

خبرگزاری رویترز به نقل از مقام‌های امنیتی عراق نوشت چهار نفر در درگیری‌های گروه سرایا السلام، شبه‌نظامیان طرفدار مقتدی صدر و شبه‌نظامیان گروه عصائب اهل الحق، تحت حمایت تهران، در مرکز شهر بصره در جنوب عراق کشته شدند. برهم صالح، رییس‌جمهوری عراق، نسبت به ادامه خشونت‌ها هشدار داد.

بر اساس گزارش رویترز، مقام‌های امنیتی عراق روز پنج‌شنبه ۱۰ شهریور اعلام کردند دو نفر از کشته‌شدگان در درگیری‌های بصره، از نیروهای شبه‌نظامی هوادار صدر بودند.

در روزهای اخیر بغداد نیز شاهد شدیدترین نبردهای خیابانی سال‌های گذشته بود.

خبرگزاری فرانسه گزارش داد که درگیری میان شبه‌نظامیان هوادار صدر و شبه‌نظامیان عصائب اهل الحق، تحت حمایت جمهوری اسلامی، رخ داده است.

بر اساس گزارش این خبرگزاری، خودرویی که شبه‌نظامیان طرفدار صدر در آن بودند هنگام حرکت در نزدیکی دفاتر عصائب اهل الحق، هدف قرار گرفت.

یک منبع امنیتی گفت: «بعد درگیری‌های مسلحانه بین این دو گروه درگرفت و یکی از جنگجویان عصائب اهل الحق کشته شد.»

این در حالی است که سرایا السلام از ترور سه فرمانده خود به دست گروه‌های مورد حمایت تهران خبر داد.

دبیر کل جنبش عصائب اهل الحق اما اعلام کرد: «از این پس تا اطلاع ثانوی همه دفاتر عصائب بسته می‌شوند و هر کس هر دفتری را که می‌خواهد، به آتش بکشد.»

ائتلاف فتح به رهبری هادی العامری اما خواستار استعفای مصطفی الکاظمی، نخست‌وزیر، به دلیل درگیری‌های میان سرایا السلام و عصائب اهل الحق شده است.

این در حالی است که رییس‌جمهوری عراق گفت: «حوادث اخیر تاسف‌بار و غیرقابل قبول است و باید تحت هر شرایطی از تکرار آن جلوگیری کرد.»

همزمان گزارش‌هایی هم درباره کشته شدن یک فرمانده ارتش عراق در جریان ناآرامی‌ها منتشر شده است.

پس از شروع درگیری‌های تازه، استانداری بصره از نیروهای امنیتی درخواست کرد مانع استقرار و جابه‌جایی شبه‌نظامیان مسلح در این منطقه شوند.

نیروهای امنیتی در بصره تایید کردند درگیری‌ها تعدادی کشته و زخمی برجای گذشته است.

بر اساس گزارش‌ها، شامگاه چهارشنبه سقوط یک پهپاد هم در استان صلاح‌الدین، خسارت‌هایی به خانه‌های شهروندان زده است.

رسانه‌های عراقی بقایای این پهپاد را منتشر کردند و خسارت‌ها را قابل توجه خواندند.

واحد اطلاع‌رسانی امنیتی عراق با اشاره به اینکه علت سقوط این پهپاد «اختلال فنی در حین فرود» بوده اعلام کرد این پهپاد عراقی و متعلق به پایگاه هوایی بلد بود.

جهان‌نما
چشم‌انداز با سیما ثابت
جهان‌نما

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید