میخاییل گورباچف آخرین رهبر اتحاد جماهیر شوروی درگذشت

سه‌شنبه ۱۴۰۱/۰۶/۰۸

میخائیل گورباچف، آخرین رهبر اتحاد جماهیر شوروی سابق که نقش اصلی را در پاپان جنگ سرد با غرب داشت، در سن ۹۱ سالگی درگذشت.

آنتونیو گوترش، دبیر کل سازمان ملل، با ابراز تاسف عمیق از درگذشت میخائیل گورباچف، او را یک «مدافع خستگی‌ناپذیر صلح» خواند که «مسیر تاریخ را عوض کرد» و بیش از هر کس دیگری در پایان جنگ سرد نقش داشت

اورزولا فون در لاین، رییس کمیسیون اروپا، گفت: «گورباچف رهبری مورد اعتماد و احترام بود. او در پایان دادن به جنگ سرد و باز کردن مسیر برای یک اروپای آزاد نقشی حیاتی ایفا کرد. میراث او فراموش شدنی نیست.»

بوریس جانسون، نخست‌وزیر بریتانیا، نیز گفت: «شجاعت و صداقت گورباچف را در پایان دادن صلح‌آمیز به جنگ سرد می‌ستایم. در زمانی که پوتین به اوکراین حمله کرده، تعهد خستگی‌ناپذیر گورباچف به باز کردن فضای شوروی سابق، الگویی برای همه ما است.»

بر خلاف رهبران پیشین شوروی که در سال‌ ۱۹۵۶ در مجارستان و در ۱۹۶۸ در چکسلواکی سابق برای سرکوب اعتراضات از نیروی نظامی استفاده کردند، پس از گسترش اعتراضات دموکراسی‌خواهانه در جمهوری‌های بلوک شرق اروپا در سال ۱۹۸۹، گورباچف از توسل به زور برای سرکوب اعتراضات خودداری کرد.

ادامه این اعتراضات طی دو سال به جدایی‌طلبی ۱۵ جمهوری از شوروی سابق منجر شد و تلاش‌های گورباچف برای جلوگیری از فروپاشی شوروی به نتیجه نرسید.

گورباچف که در سال ۱۹۸۵ و در سن ۵۴ سالگی به دبیرکلی حزب کمونیست شوروی رسید، با ارائه برخی آزادی‌های محدود در عرصه سیاست و اقتصاد، از جمله سیاست آزادی بیان موسوم به «گلاسنوست»، قصد داشت برخی اصلاحات را در سیستم شوروی سابق اجرا کند، اما این روند از کنترل خارج شد و شوروی دچار فروپاشی شد.

تازه‌ترین خبرها

پوشش ویژه
چهار دهه سرکوب
پوشش ویژه

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید