شکایت از عطاالله مهاجرانی به پلیس ضدتروریسم بریتانیا به دلیل «تشویق به ترور»

پنجشنبه ۱۴۰۱/۰۶/۰۳

سازمان «عدالت برای ایران» با تسلیم یک شکایت، از پلیس ضدتروریسم بریتانیا خواست تا عطاالله مهاجرانی، وزیر ارشاد پیشین جمهوری اسلامی را که اکنون در لندن زندگی می‌کند، به دلیل «تشویق به تروریسم» و «توزیع محتوای تروریستی» تحت تعقیب کیفری قرار دهد.

وکیلان این سازمان همچنین خواستار آن شده‌اند که پلیس تحقیق کند که آیا سندی وجود دارد که ارتباط مستقیمی میان حمله به سلمان رشدی و مهاجرانی برقرار کند.

در این شکایت‌نامه بخش‌هایی از کتاب مهاجرانی با عنوان «توطئه آیات شیطانی» که در آن فتوای روح‌الله خمینی، بنیانگذار و رهبر سابق جمهوری اسلامی در «واجب‌القتل بودن سلمان رشدی» تأیید و قتل او تجویز می‌شود، در اختیار پلیس بریتانیا قرار داده شده است.

همچنین در این شکایت‌نامه، نوشته‌های مهاجرانی در حمایت از اقدام به ترور عزیز نسین، نویسنده معروف ترکیه و مترجم کتاب رشدی به زبان ترکی و همچنین ترجمه توئیت‌های اخیر او به انگلیسی آمده است.

نسخه‌ای از این شکایت در اختیار وزارت کشور بریتانیا قرار داده شده است.

مهاجرانی، از چهره‌های موسوم به اصلاح‌طلب، پس از سوءقصد به جان سلمان رشدی از سوی هادی مطر، جوان ۲۴ ساله لبنانی‌الاصل، در رشته‌ توئیتی بر موضع قبلی خود مبنی بر حمایت از فتوای خمینی برای قتل رشدی تأکید کرد.

مهاجرانی نوشت: «در جلسه راى اعتماد دولت جناب آقاى خاتمى، در مرداد ١٣٧٦، مرحوم زادسر از من پرسيد: آقاى مهاجرانى! به من جواب بدهيد، اگر رشدى را ببينيد او را می‌كشيد!" گفتم: نه برادر! من نويسنده‌ام و كارم تبيين فتواى امام و نقد رمان بوده است، آن كار ديگر را شما كه به خلوت مى‌رويد، انجام دهيد!»

او در توئیت‌های دیگری ضمن اشاره به کتاب خود درباره رمان «آیات شیطانی» نوشت حق‌التألیف این کتاب که ۳۰ بار تجدید چاپ شده، «شیرین و گوارا» بود.

وزیر پیشین ارشاد جمهوری اسلامی همچنین نوشت: «امروزه نيز بعد از حادثه مجروح شدن رشدى، همان نغمه كتاب من و فتواى امام نو شده است. من محاكمه در دادگاه لندن را، درخشان‌تر از استيضاح مى‌دانم، آماده‌ام تا از اين فرصت طلايى بهره‌مند شوم. جدى باشيد.»

مهاجرانی با این حال در توییت دیگری افزوده که حمله به رشدی را تایید نمی‌کند.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی مستعفی در دولت اول محمد خاتمی، موسوم به دولت اصلاحات، همچنین در توئیتی کار خود را به عنوان نویسنده، «تبیین فتوای امام» خواند.

مهاجرانی پس از صدور فتوای قتل سلمان رشدی، در ۴۰ روز کتاب «توطئه آیات شیطانی» را در دفاع از این فتوا نوشت. در این کتاب آمده است که «کعب بن اشرف»، درباره زنان مسلمانان شعرهایی عشقی و جنسی می‌سرود و یکی از مسلمانان از پیامبر اسلام اجازه می‌گیرد با دروغ او را فریب دهد و به قتل برساند.

مهاجرانی نوشته است: «سلمان رشدی با توجه به اقرار آشکارش در کتاب "لبخند یوزپلنگ" که خود را کافر خوانده است و با توجه به اهانت و استهزا باورهای مسلمانان ... مرتد و سآب رسول‌الله است؛ یعنی سب‌کننده و دشنام‌گویی نسبت به پیامبر اسلام و قرآن و ... است ... اهانت‌ها و استهزا و هتاکی او از روی قصد و اختیار صورت گرفته ... و او مرتد فطری است.»

حمله به سلمان رشدی که ۳۴ سال پیش و با انتشار رمان «آیه‌های شیطانی» با فتوای خمینی، واجب‌القتل شد، بار دیگر ماجرای این فتوا و موضع‌گیری‌ها درباره آن را زنده کرده است. برخی افراد که در آن زمان از این فتوا دفاع کردند و در سال‌های بعد تغییر موضع دادند، اکنون ساکت مانده‌اند.

خمینی در تاریخ ۲۵ بهمن سال ۱۳۶۷ فتوای قتل سلمان رشدی را صادر کرد. بنیاد ۱۵ خرداد هم در سال ۱۳۹۱ با اضافه کردن مبلغ ۵۰۰ هزار دلار به جایزه اجرای فتوای خمینی برای قتل سلمان رشدی، مبلغ این جایزه را به سه میلیون و ۳۰۰ هزار دلار رساند.

با این حال بعدها مقام‌های جمهوری اسلامی گفتند که به‌ طور مستقل طرحی برای کشتن سلمان رشدی ندارند اما علی خامنه‌ای، رهبر کنونی جمهوری اسلامی، در سال ۱۳۸۳ فتوای فقهی روح‌الله خمینی را غیرقابل تغییر خواند.

جهان‌نما
پوشش ویژه
جهان‌نما

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید