سخنگوی شورای امنیت ملی آمریکا: ایران در مواردی سازش کرده، هنوز شکاف زیادی در مذاکرات است

چهارشنبه ۱۴۰۱/۰۶/۰۲

جان کربی، سخنگوی شورای امنیت ملی آمریکا، با اشاره به اینکه جمهوری اسلامی در روند احیای برجام در برخی موارد حاضر به سازش شده، گفت که همچنان شکاف‌های زیادی در مذاکرات وجود دارد.

سخنگوی شورای امنیت ملی کاخ سفید روز چهارشنبه گفت: «نسبت به چند هفته قبل به توافق نزدیک‌تر هستیم، زیرا ایران تصمیم گرفت در برخی موارد سازش کند. همچنان شکاف‌های زیادی در مذاکرات باقی مانده و هنوز به نتیجه نرسیده‌ایم.»

جان کربی با تاکید بر مخالفت آمریکا با توقف تحقیقات آژانس بین‌المللی انرژی اتمی درباره مواد هسته‌ای اعلام نشده در سایت‌های ایران، گفت: «تنها راه برای برطرف شدن نگرانی‌های مربوط این است که ایران باید به پرسش‌های آژانس پاسخ دهد.»

سخنگوی شورای امنیت ملی آمریکا درباره پاسخ ایالات متحده به نظرات ایران درمورد پیش‌نویس متن توافق احیای برجام گفت: «ما این موضوع را جدی میگیریم و در حال انجام تکالیف خود هستیم، اما نمی‌خواهیم درباره آن به‌طور علنی گفت‌وگو کنیم.»

در همین حال، پولیتیکو از قول یک منبع آگاه از محتوای پاسخ آمریکا به نظرات ایران درباره متن توافق احیای برجام گفت: «تمرکز پاسخ آمریکا بر تضمین‌های مورد درخواست ایران کمتر از انتظارات جمهوری اسلامی است.»

این منبع آگاه گفت: «اکنون باید دید که طرف ایرانی متوجه این موضوع می‌شود و به همین میزان رضایت می‌دهد یا تصمیم می‌گیرد باز هم برای گرفتن امتیازات بیشتر تلاش کند.»

پولیتیکو همچنین به نقل از یک مقام غربی گزارش داد: یکی از امتیازاتی که قرار است برای احیای برجام به تهران داده شود این است که ایران می‌تواند برخی از سانتریفیوژها و تجهیزات الکترونیکی خود را تحت نظارت آژانس در داخل کشور انبار کند تا در صورت خروج دوباره آمریکا از توافق، آنها را دوباره به کار گیرد.

آمریکا روز چهارشنبه دوم شهریور ماه پاسخ خود به خواسته‌های ایران را به جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا ارائه کرد که نقش میانجی در مذاکرات احیای برجام را به عهده دارد.

در همین حال، محمد مرندی، مشاور تیم مذاکره‌کننده هسته‌ای ایران، گزارش شبکه العربیه را درباره رد شروط ایران از سوی آمریکا را «کاملا نادرست» خواند و گفت: «ایران به تازگی بررسی پاسخ آمریکا را آغاز کرده و پس از آن هماهنگ کننده مذاکرات را مطلع خواهد کرد.»

پیش‌تر در روز چهارشنبه، شبکه العربیه گزارش داده بود که آمریکا هیچ کدام از خواسته‌های اضافی ایران برای احیای برجام را نپذیرفته و در پاسخی که به اتحادیه اروپا ارائه داده، تأکید کرده است غنی‌سازی اورانیوم ایران نباید از چهار درصد فراتر برود.

العربیه همچنین گزارش داد که آمریکا در این پاسخ خواستار لغو هر گونه محدودیت ایران بر بازرسان آژانس بین‌المللی انرژی اتمی شده است.

در همین حال، مخالفت مقام‌های اسرائیلی با تلاش‌ها برای احیای برجام ادامه دارد. بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر پیشین اسرائیل گفت: «توافق جدید برای احیای برجام حتی بدتر از توافق قبلی است و این توافق وحشتناک سایه سنگینی بر امنیت و آینده ما می‌اندازد.»

تامیر هیمن، رییس پیشین اطلاعات ارتش اسرائیل، نیز گفت: ایران یک قدم تا آستانه تبدیل شدن به کشور اتمی فاصله دارد و این وضعیت باید هرچه سریع‌تر به عقب برگردد.

یائیر لاپید، نخست‌وزیر اسرائیل، نیز در تازه‌ترین هشدار خود گفت توافق هسته‌ای با ایران سالانه ۱۰۰ میلیارد دلار به این کشور برای بی‌ثبات کردن خاورمیانه کمک می‌کند.

نخست‌وزیر اسرائیل همچنین با اشاره به سخنان اخیر رافائل گروسی، مدیر کل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، گفت که این توافق استقلال آژانس بین‌المللی انرژی اتمی را به خطر می‌اندازد و به آژانس فشار می‌آورد تا پرونده‌های باز را بدون تکمیل تحقیقات حرفه‌ای، ببندند.

رافائل گروسی در مصاحبه با پی‌بی‌اس‌نیوز گفته بود که ایران درباره مواد هسته‌ای اعلام نشده در سایت‌های خود هنوز پاسخ قانع‌کننده‌ای به آژانس بین‌المللی انرژی اتمی ارائه نکرده است.

جهان‌نما
پوشش ویژه
جهان‌نما

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید