اعتراض مردم همدان به بحران بی‌آبی

چهارشنبه ۱۴۰۱/۰۶/۰۲

با گذشت چند روز از قطع کامل آب در شهر همدان، جمعی از مردم این شهر سه‌شنبه شب، به خیابان آمده و با سر دادن شعارهایی چون «مرگ بر مسئول بی‌کفایت» به بحران بی‌آبی و وعده‌های محقق نشده مقامات دولتی اعتراض کردند.

قطع آب شهر همدان چند روز پس از بحران آب شهرکرد مرکز استان چهارمحال و بختیاری، آغاز شد و وزیر نیرو نیز اعلام کرد که آب تا سه هفته دیگر به این شهر ۵۰۰ هزار نفری می‌رسید.

جمعی از مردم همدان سه‌شنبه شب با گذشت نزدیک به یک هفته از قطع آب در این شهر، به خیابان آمده و شعارهای اعتراضی سردادند.

ویدیوهای اعتراضات سه‌شنبه شب همدان نشان می‌دهد که معترضان در این شهر با شعارهایی چون «مرگ بر مسئول بی‌کفایت» و «مردم همه حمایت» در یکی از خیابان‌های مرکزی همدان تجمع کرده‌اند.

در اعتراضات سه‌شنبه شب همدان، زنان نقش پر رنگ و فعالی داشتن و بخش عمده‌ای از تجمع کنندگان را زنان تشکیل می‌دادند.

خبرگزاری ایسنا روز سه‌شنبه اول شهریور گزارش داد که پس از پیگیری مردم همدان سرانجام یک برنامه زمان‌بندی برای قطع آب این شهر اعلام شد، اما اظهارات مردم حاکی است که دولت حتی به این برنامه خود نیز پای‌بند نیست و «در طول ۲۴ ساعت شبانه‌روز، نیم ساعت هم آب» نیست.

مقام‌های دولتی هر کدام یک زمان را برای رفع بحران آب در همدان اعلام می‌کنند، علی‌اکبر محرابیان سه روز پیش در سفر به همدان وعده رسیدن آب تا سه هفته دیگر را داد و فیروز قاسم‌زاده، سخنگوی صنعت آب کشور، روز دوشنبه از حل مشکل آب همدان تا هفته آینده خبر داد.

در دو هفته گذشته مقام‌های دولتی علاوه بر زمان رفع قطعی آب، درباره وضعیت منابع تامین کننده آب شهرهای همدان و شهرکرد نیز سخنان ضد و نقیضی گفته‌اند اما بحران آب برای مردم این شهرها و تعداد دیگری از شهر نیز ادامه دارد.

در مورد شهر همدان، از سویی علیرضا الماسوندی، معاون تلفیق و امور تنظیم‌گری شرکت مدیریت منابع آب ایران شامگاه یک‌شنبه ۳۰ مرداد ماه گفت: «حجم ذخیره آب سد اکباتان همدان، تامین کننده آب شرب همدان، به حدود یک میلیون متر مکعب رسیده است و پیش بینی می‌شود این سد در پایان هفته نخست شهریور ماه خشک و از مدار خارج شود.»

فیروز قاسم‌زاده، سخنگوی صنعت آب کشور اما یک روز بعد اعلام کرد که علیرغم کاهش حجم مخزن اکباتان، با همین میزان موجودی مخزن سد، می توان تا یک ماه آینده بخشی از آب شهر همدان را از طریق تصفیه‌خانه اکباتان تامین کرد.

در همین حال تعدادی از مردم و کودکان شهر همدان به دلیل استفاده از آب آلوده، مسمومیت شده و در بیمارستان و مراکز درمانی همدان بستری شده‌اند.

دور تازه بحران بی‌آبی از دو هفته پیش و با قطع آب شرب شهرکرد مرکز استان چهارمحال و بختیاری آغاز شد و پس از آن به همدان، ارومیه، اهواز رسید و زندگی مردم در چند استان دیگر را مختل کرده است.

تابستان گذشته به دنبال اعتراضات مردم خوزستان به بحران بی‌آبی تعدادی از معترضان با شلیک ماموران کشته شدند و ده‌ها نفر نیز بازداشت شدند.

شهرکرد مرکز استان چهارمحال و بختیاری هم هفته پیش در سه‌شنبه ۲۵ مرداد صحنه اعتراضات به قطع آب آشامیدنی بود و مردم با تجمع مقابل استانداری چهارمحال و بختیاری شعارهایی از جمله «‌مرگ بر استاندار»، «مرگ بر رئیسی» و «‌ننگ ما ننگ ما دولت الدنگ ما» سر دادند.

خبر ورزشی
پوشش ویژه
خبر ورزشی

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید