مرکز پژوهش‌های مجلس: ۸۸/۶ درصد مردم میزان یارانه واریزی را کافی نمی‌دانند

چهارشنبه ۱۴۰۱/۰۶/۰۲

مرکز پژوهش‌های مجلس در گزارشی نوشت قدرت خرید کالاهای اساسی از سوی خانوارها‌ از زمان اجرای طرح اصلاح یارانه‌، کاهش یافته و ۶۰/۶ درصد مردم نسبت به کلیات طرح اصلاح یارانه‌ها نظر منفی دارند. ۸۸/۶ درصد مردم هم میزان یارانه واریزی را کافی نمی‌دانند.

مرکز پژوهش‌های مجلس روز چهارشنبه دوم شهریور اعلام کرد بر اساس نتایج به دست آمده مؤسسه افکارسنجی ملت، ۵۸/۵ درصد از مردم ترجیح می‌دهند دولت هفت قلم کالای اساسی را به قیمت سال قبل و از طریق کالابرگ عرضه کند و در مقابل، ۲۸/۶ درصد ترجیح می‌دهند به ازای هر فرد ماهانه مبلغ ۳۰۰ یا ۴۰۰ هزار تومان، یارانه نقدی اختصاص یابد.

مرکز پژوهش‌های مجلس اضافه کرد نتایج این افکارسنجی نشان می‌دهد ۶۰/۶ درصد مردم نسبت به کلیت طرح اصلاح یارانه‌ها نظر منفی دارند. مهم‌ترین دلیل این رویکرد، افزایش قیمت کالاهای دیگر عنوان شده که قرار نبوده است بر اساس اجرای این طرح، گران شوند.

این مرکز تأکید کرد: «با توجه به همین موضوع می‌توان فهمید که چرا ۸۸/۶ درصد مردم میزان یارانه واریزی را کافی نمی‌دانند.»

یافته‌های دیگر نظرسنجی مؤسسه افکارسنجی ملت حاکی از آن است که قدرت خرید کالاهای اساسی از سوی خانوارها‌ نسبت به قبل از اجرای طرح (ابتدای سال)، کاهش یافته و خانواده‌های پرجمعیت بیشتر تحت تأثیر فشار اقتصادی ناشی از افزایش قیمت‌ها قرار می‌گیرند.

بر اساس این نظرسنجی، در بین افرادی که کالابرگ را به یارانه نقدی ترجیح داده‌اند، ۵۶/۲ درصد اظهار کرده‌اند حتی اگر کالابرگ فقط در فروشگاه‌های مشخصی قابل استفاده باشد، باز آن را به یارانه نقدی ترجیح می‌دهند.

تصمیم دولت برای حذف ارز تخصیصی به کالاهای اساسی مهم‌ترین عامل گرانی‌های اخیر در ایران بوده است.

هر چند که اعلام شد برای جبران پیامدهای اقتصادی این تصمیم، مجلس در قانون بودجه امسال دولت را مکلف به ارائه کالابرگ الکترونیکی کرده اما هنوز سرانجام این کالابرگ‌ها مشخص نیست.

مسعود میرکاظمی، رئیس سازمان برنامه و بودجه به تازگی گفت: «قانون می‌گوید یارانه به صورت کالابرگ باشد اما نظرسنجی‌های رسمی نشان می‌دهند مردم می‌خواهند در استفاده از آن آزاد باشند.»

او روز چهارشنبه وعده داد اگر قیمت‌ها در شهریور اصلاح نشود، میزان یارانه بر اساس قیمت‌ها تنظیم خواهد شد.

پیشتر و پس از نشست مشترک رئیسی و قالیباف، روزنامه دولتی «ایران» با انتقاد از مجلس نوشت: «بهارستان‌نشینان اصرار دارند که دولت باید پرداخت یارانه نقدی را متوقف کند و به جای آن کالابرگ الکترونیک برای چهار قلم محدود کالای اساسی توزیع کند.»

تازه‌ترین خبرها

پربیننده‌ترین‌ها

پوشش ویژه
پوشش ویژه
جهان‌نما

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید