ابراهیم رئیسی پس از افشای فساد فولاد مبارکه: جمهوری اسلامی پاک است

دوشنبه ۱۴۰۱/۰۵/۳۱

در حالی که افشای فساد بیش از ۹۱ هزار میلیارد تومانی در شرکت فولاد مبارکه اصفهان موجی از واکنش‌ها را در پی داشته، ابراهیم رئیسی رییس گفت که این گونه فسادها ربطی به حکومت ندارد و «نظام جمهوری اسلامی پاک پاک است».

رئیسی شامگاه يکشنبه ۳۰ مرداد در نخستین نشست مشترک هیات دولت و مسئولان عالی قضایی گفت: «امروز دشمن همه تلاش خود را به کار گرفته تا بگوید نظام جمهوری اسلامی ناکارآمد است و در مردم یاس و ناامیدی ایجاد کند.»

او ادامه داد: «اگر فسادی در گوشه‌ای اتفاق بیفتد بدخواهان تلاش می‌کنند آن را به همه نظام تعمیم دهند، اما نظام جمهوری اسلامی پاک است و با همه توان با فساد مقابله می‌کند.»

رئیسی قبل از آن در جلسه هیات دولت خواستار برکناری افراد متخلف در پرونده فساد مالی در شرکت فولاد مبارکه شده بود.

اما در حالی‌که مجلس شش روز پیش اعلام کرده بود گزارش تحقیق و تفحص از فولاد مبارکه به دستگاه قضایی ارجاع داده شده، رییس قوه قضاییه روز دوشنبه گفت این گزارش برای قوه قضاییه ارسال نشده است.

بر اساس گزارش مجلس شورای اسلامی، طی سه سال حدود ۹۰ مورد «تخلف، انحراف، تحمیل خسارت و توزیع رانت» به ارزش بیش از ۹۱ هزار میلیارد تومان در شرکت فولاد مبارکه اصفهان صورت گرفته است.

بنابر همین گزارش، میلیاردها تومان از این مبلغ صرف پول‌پاشی به سازمان صدا و سیما، ائمه جمعه، ستاد اقامه نماز جمعه و فعالان سایبری شده است.

رقم ۹۱ هزار میلیارد تومان اختلاس و رانت در این پرونده از بزرگترین ارقامی است که تاکنون در جمهوری اسلامی درباره موارد فساد مالی رسانه‌ای شده است.

افشای پرونده‌های فساد مالی و اختلاس در شرکت‌ها و نهادهای مختلف جمهوری اسلامی به رویه‌ای عادی تبدیل شده است.

اما چند سال پیش، علی خامنه‌ای رهبر جمهوری اسلامی در ارتباط با پرونده اختلاس سه هزار میلیارد تومانی در بانک‌های ایران رسانه‌ها را تهدید کرد که «نباید این قضیه را کش دهند».

او گفت که «عده‌ای می‌خواهند از این حوادث برای زدن توی سر مسئولین سوءاستفاده کنند.»

بر اساس اعلام سازمان شفافیت بین‌الملل، رتبه جمهوری اسلامی از نظر سلامت معاملات اقتصادی و تجاری، در میان ۱۸۰ کشور در رتبه ۱۵۰ قرار دارد که به این ترتیب، جزو سی کشوری است که بیشتر فساد مالی در آنها وجود دارد.

تازه‌ترین خبرها

مستند کوتاه - اعتصاب و انقلاب
پوشش ویژه
خبر ورزشی

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید