پس از نزدیک به هفت سال، سفیر امارات به تهران بازمی‌گردد

۱۴۰۱/۵/۳۰

نزدیک به هفت سال پس از کاهش روابط دیپلماتیک امارات متحده عربی و جمهوری اسلامی، وزارت خارجه امارات اعلام کرد سفیر این کشور به تهران بازمی‌گردد.

وزارت خارجه امارات در بیانیه‌ای که روز یکشنبه ۳۰ مرداد در خبرگزاری رسمی این کشور (وام) منتشر شد اعلام کرد که سیف محمد الزعابی در روزهای آینده به تهران بازمی‌گردد.

بنابر این بیانیه، بازگشت سفیر امارات به تهران به دنبال گفت‌وگوی تلفنی عبدالله بن زاید آل نهیان، وزیر خارجه این کشور، با حسین امیرعبداللهیان، وزیر خارجه جمهوری اسلامی صورت می‌گیرد.

وزارت خارجه امارات همچنین اعلام کرد که ماموریت الزعابی پس از بازگشت به تهران «ارتقای سطح روابط دوجانبه بر اساس منافع مشترک دو کشور» خواهد بود.

ماه گذشته انور قرقاش، مشاور رییس دولت امارات، گفته بود این کشور همچنان در مورد اقدامات منطقه‌ای جمهوری اسلامی بسیار نگران است، اما برای یافتن راه‌ حل‌های دیپلماتیک نیز تلاش می‌کند.

حسین امیرعبداللهیان حدود سه هفته پیش، چهارم مرداد، خبر داد که در تماس‌های تلفنی با وزرای خارجه امارات و کویت، درباره «تقویت روابط» و «ارتقای سطح روابط» با آنها گفت‌وگو کرده است.

کویت نیز هفته گذشته پس از نزدیک به هفت سال به ایران سفیر اعزام کرد.

بدر عبدالله المنیخ که ۲۲ مرداد استوارنامه خود را به امیرعبداللهیان تحویل داد سفیر جدید کویت در تهران است اما سیف محمد الزعابی هفت سال پیش نیز سفیر امارات در تهران بود.

امارات و کویت از جمله کشورهایی بودند که دی‌ماه ۹۴ به دنبال حمله به اماکن دیپلماتیک عربستان سعودی در ایران، سفیران خود را از تهران فراخوانده و سطح روابط خود با چمهوری اسلامی را کاهش دادند.

امارات متحده عربی حدود دو سال پیش با اسرائیل «پیمان ابراهیم» را امضا کرد.

همچنین بازگشت سفرای امارات و کویت به تهران در حالی صورت می‌گیرد که جمهوری اسلامی و عربستان سعودی تاکنون چندین دور مذاکره در بغداد برگزار کرده‌اند که دور پنجم این گفت‌وگوها اردیبهشت امسال بود.

خبر ورزشی
پوشش ویژه
خبر ورزشی

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید