گفت‌وگوی بایدن و رهبران سه کشور اروپایی درباره احیای برجام و اقدامات بی‌ثبات کننده تهران

یکشنبه ۱۴۰۱/۰۵/۳۰

کاخ سفید اعلام کرد جو بایدن در تماس تلفنی خود با رهبران فرانسه، بریتانیا و آلمان علاوه بر موضوع اوکراین، درباره تلاش‌ها برای احیای برجام و مقابله با اقدامات مخرب جمهوری اسلامی در منطقه نیز با آنها گفت‌وگو کرد.

بر اساس بیانیه کاخ سفید، گفت‌وگوی تلفنی رییس جمهور آمریکا با بوریس جانسون نخست وزیر بریتانیا، امانوئل مکرون رییس جمهوری فرانسه، و اولاف شولتز صدر اعظم آلمان، روز یکشنبه ۳۰ مرداد انجام شد.

بنابر این گزارش، رهبران چهار کشور از جمله درباره «مذاکرات جاری» احیای برجام گفت‌وگو کردند.

جمهوری اسلامی بامداد سه‌شنبه گذشته، ۲۵ مرداد، همزمان با پایان مهلتی که اتحادیه اروپا تعیین کرده بود پاسخ مکتوب خود به متن نهایی توافق احیای برجام را به این اتحادیه تحویل داد.

آمریکا و اتحادیه اروپا در روزهای اخیر گفته‌اند در حال بررسی پاسخ جمهوری اسلامی هستند.

بنابر اعلام کاخ سفید، رهبران چهار کشور همچنین درباره ضرورت تقویت حمایت از شرکای غرب در خاورمیانه، و تلاش‌های مشترک برای بازداشتن ایران از اقدامات بی‌ثبات کننده‌اش در منطقه گفت‌وگو کردند.

دفتر نخست وزیری بریتانیا نیز به مطرح شدن موضوع فعالیت‌های بی‌ثبات‌کننده جمهوری اسلامی در منطقه در گفت‌وگوی سران چهار کشور اشاره کرده است.

اقدامات منطقه‌ای جمهوری اسلامی تاکنون با اقدام نظامی مشخصی از سوی دولت جو بایدن روبه‌رو نشده و از جمله دو حمله پهپادی و راکتی هفته گذشته به نزدیکی پایگاه‌های آمریکایی در سوریه بدون پاسخ ماند.

اتحادیه اروپا نیز از سال ۲۰۱۳ به این سو تنها دو بار اقدام به وضع تحریم‌هایی علیه جمهوری اسلامی کرده است.

چشم‌انداز با سیما ثابت
جهان‌نما
پوشش ویژه

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید