ضارب سلمان رشدی در دادگاه درباره اتهام‌های خود ادعای بی‌گناهی کرد

۱۴۰۱/۵/۲۷

هادی مطر، ضارب سلمان رشدی در دادگاه در ارتباط با اتهام‌های مطرح شده علیه خود ادعای بی‌گناهی کرد و قاضی دادگاه نیز با تقاضای وکیل مطر برای آزادی با قید وثیقه مخالفت کرد.

قرار است جلسه بعدی دادگاه مطر در ۳۱ شهریور برگزار شود.

قاضی دادگاه همچنین دستور داد که مطر حق هیچ گونه تماسی با سلمان رشدی را ندارد.

قاضی دادگاه در عین حال با تقاضای وکیل مطر برای منع طرفین دعوی از مطرح کردن مطالب مرتبط با این پرونده با مطبوعات موافقت کرد.

مطر مسلمان شیعه و متولد کالیفرنیا است و خانواده او اهل لبنان هستند.

هادی مطر چهارشنبه در مصاحبه ویدیویی با نیویورک‌پست از روح‌الله خمینی تمجید کرد اما با استناد بر هشدار وکیل خود، نگفت که برای حمله به رشدی از فتوای خمینی الهام گرفته است یا خیر.

مطر در این مصاحبه گفت: «من برای آیت‌الله احترام قائلم و فکر می‌کنم او شخص بزرگی است. این بیشترین چیزی است که می‌توانم در این مورد بگویم.»

مطر خاطرنشان کرد که تنها چند صفحه از کتاب «آیات شیطانی» سلمان رشدی را خوانده و وقتی در زمستان گذشته از برنامه سفر رشدی به منطقه چاتوآکوا در ایالت نیویورک با خبر شد، به فکر حمله به این نویسنده افتاد.

نیویورک پست پیش‌تر نیز به نقل از منابع امنیتی گزارش داده بود که بررسی‌های اولیه نشان می‌دهد ضارب سلمان رشدی پیش‌تر در شبکه‌های اجتماعی مطالبی را در حمایت از جمهوری اسلامی، سپاه پاسداران و افراط‌گرایی شیعه منتشر کرده است.

رسانه‌های آمریکا نیز گزارش دادند هادی مطر یک گواهینامه جعلی از خود با نام حسن مغنیه به همراه داشته که مشابه نام خانوادگی عماد مغنیه، از فرماندهان پیشین حزب‌الله لبنان است. عماد مغنیه در سال ۲۰۰۸ در دمشق کشته شده بود.

مطر جمعه گذشته در یک سخنرانی سلمان رشدی در موسسه چاتوآکوا در ایالت نیویورک با چاقو به او حمله کرد. در نتیجه این حمله، به کبد و اعصاب دست سلمان رشدی آسیب جدی وارد شده و ممکن است بینایی یک چشم خود را از دست بدهد.

حدود یک سال پس از انتشار رمان «آیه‌های شیطانی»، روح‌الله خمینی در ۲۵ بهمن ۱۳۶۷ حکم قتل سلمان رشدی را صادر کرد.

علی خامنه‌ای نیز در سال ۱۳۸۳ خورشیدی، حکم خمینی را غیرقابل تغییر خواند و برخی از نهادهای دولتی ایران هم جایزه‌هایی برای کشتن او تعیین کردند.

پوشش ویژه
پوشش ویژه
جهان‌نما

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید