اختصاصی: افزایش فشار نهادهای امنیتی بر سینماگران امضا کننده بیانیه «تفنگت را زمین بگذار»

چهارشنبه ۱۴۰۱/۰۵/۲۶

منابع مطلع به ایران اینترنشنال خبر دادند فشار نهادهای امنیتی بر سینماگرانی که بیانیه «تفنگت را زمین بگذار» را امضا کرده‌اند، افزایش پیدا کرده است.

بر اساس اخبار رسیده به ایران اینترنشنال، وزارت اطلاعات و حراست وزارت ارشاد، سینماگران را تهدید کرده‌اند که در صورت پس نگرفتن امضا، ممنوع‌الکار و ممنوع‌الخروج خواهند شد.

از این سینماگران خواسته شده اعلام کنند امضای این بیانیه با فشار مصطفی آل‌احمد و محمد رسول‌اف انجام شده است.

بر اساس این گزارش، با تهدید نیروهای امنیتی حدود ۱۵ نفر تاکنون امضای خود را از پای این بیانیه برداشته‌اند، از جمله پوران درخشنده، محسن امیریوسفی و عبدالله باکیده.

منابع ایران اینترنشنال همچنین گفته‌اند تاکنون به ۱۰ مستندساز اعلام شده که ممنوع‌الخروج شده‌اند.

ترانه علیدوستی، هایده صفی‌یاری، نوید محمدزاده، فرشته حسینی و سعید روستایی هم از جمله افرادی هستند که اجازه فعالیت نخواهند داشت.

در همین حال به گفته این منابع مطلع، سخنان محمد خزاعی، رئیس سازمان سینمایی درباره این موضوع که فهرست ممنوع از کارها تا هفته آینده اعلام خواهد شد، فرصتی به امضاکنندگان برای پس گرفتن امضاهای‌شان است.

خرداد ماه امسال حدود ۲۰۰ سینماگر در بیانیه‌ای با عنوان «تفنگت را زمین بگذار»، با اشاره به اعتراضات آبادان به دنبال فرو ریختن برج متروپل و دیگر اعتراضات در سراسر کشور، از نیروهای نظامی عامل سرکوب مردم خواستند دست از سرکوب معترضان بردارند و سلاح‌های خود را زمین بگذارند.

پس از آن گزارش‌هایی درباره فشار بر سینماگران برای پس گرفتن این بیانیه منتشر شد و رسول‌اف و آل احمد بازداشت شدند.

فشار به امضا کنندگان بیانیه ۸۰۰ زن

فشار به سینماگران امضاکننده بیانیه ۸۰۰ زن هم در روزهای اخیر شدت یافته است.

پس از انتشار روایت‌هایی درباره آزار و اذیت جنسی برخی از عوامل زن سینما در ایران، بیش از ۸۰۰ نفر از زنان دست‌اندرکار سینما با انتشار بیانیه‌ای به «رواج خشونت و آزار جنسی در سینمای ایران» اعتراض کردند.

غزاله معتمد، طراح صحنه سینما و از امضاکنندگان این بیانیه، چهارشنبه ۲۶ مرداد در مصاحبه با روزنامه شرق گفت: «از سمت عده‌ای تحت فشار قرار گرفتیم که اصرار داشتند چنین بیانیه‌ای منتشر نشود و همچنان با خانه سینما مذاکره کنیم و اجازه دهیم با همان شیوه‌های قدیمی ماجرا حل شود.»

هانیه توسلی، بازیگر و یکی دیگر از امضاکنندگان این بیانیه، در مصاحبه با شرق درباره این اقدام زنان سینماگر گفت: «جریانی وجود داشت که می‌گفت باید داخل خودمان موضوع را حل کنیم.»

پیش از این حسین فرح‌بخش، تهیه‌کننده سینما، خواستار «شلاق زدن» به این ۸۰۰ سینماگر زن شد که خواستار پایان دادن به «خشونت، آزار و باج‌گیری جنسی» شده بودند و گفته بود «جرم اشاعه فحشا بیش از خود فحشا» است.

در سال‌های اخیر و به دنبال موج افشاگری‌ در رسانه‌های اجتماعی، برخی از چهره‌های سرشناس ایرانی نیز به تجاوز‌ جنسی متهم شده‌اند.

تازه‌ترین خبرها

خبر ورزشی
پوشش ویژه
خبر ورزشی

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید