ترکیه و اسرائیل عادی‌سازی کامل روابط خود و بازگشت سفیرانشان را اعلام کردند

چهارشنبه ۱۴۰۱/۰۵/۲۶

ترکیه و اسرائیل عادی‌سازی کامل روابط خود را اعلام کردند و بر این اساس سفیران دو کشور به محل ماموریت خود بازخواهند گشت. عادی سازی روابط پس از گفتگوی تلفنی رییس جمهور ترکیه با نخست وزیر اسرائیل اعلام شد.

دفتر نخست‌وزیر اسرائیل در پیامی اعلام کرد بازگشت سفیران دو کشور در ادامه روند عادی و مثبت شدن روابط دو کشور در یک سال گذشته است.

یائیر لاپید، نخست‌وزیر اسرائیل، عادی‌سازی روابط دو کشور را یک اقدام مهم برای ثبات منطقه خواند.

مولود چاووش اوغلو، وزیر امور خارجه ترکیه اما گفت با وجود عادی سازی روابط «به حمایت از حقوق فلسطین ادامه خواهیم داد.»

در اسفند ماه سال گذشته، اسحاق هرتزوگ، رئیس جمهوری اسرائیل، به آنکارا سفر کرد. سفر قبلی یک رئیس جمهوری اسرائیل به ترکیه در سال ۲۰۰۷ انجام شد و از سال ۲۰۰۸ هیچ مقام ارشدی از اسرائیل به این ترکیه نرفته بود.

روابط دو کشور پس از حمله اسرائیل به کشتی گروهی از فعالان ترک هوادار فلسطین و کشته شدن ۱۰ نفر از آن‌ها در ماه می سال ۲۰۱۰ دچار تنش شد و پس از آن نیز مقام‌های دو کشور چندین بار درگیری لفظی شدید داشتند.

با این حال از چند سال پیش اقدامات دو کشور برای بهبود روابط آغاز شد و در جنگ سال گذشته میان جمهوری آذربایجان و ارمنستان، هر دو کشور از حامیان اصلی جمهوری آذربایجان بودند.

در ماه‌های گذشته و پیش از اعلام عادی‌سازی روابط دو کشور، ترکیه از بازداشت مأموران ایرانی برای قتل شهروندان اسرائیلی در ترکیه خبر داد.

روز دوم تیر و همزمان با سفر وزیر امور خارجه اسرائیل به آنکارا، رسانه‌های ترکیه خبر دادند مأموران امنیتی این کشور هفته قبل از آن یک گروه هشت نفره وابسته به جمهوری اسلامی را همراه تعدادی اسلحه به اتهام تلاش برای ترور شهروندان اسرائیل در استانبول بازداشت کرده‌اند.

پس از آن اعلام شد یوسف لوی سیفری، سرکنسول پیشین اسرائیل در استانبول که از جامعه "ال‌جی‌بی‌تی‌کیو‌آی‌پلاس" است، همراه زوج خود، از اهداف گروه ترور جمهوری اسلامی در استانبول بوده‌اند که پیش از وقوع سوءقصد، با هواپیمای شخصی به اسرائیل بازگردانده شدند.

رسانه‌های ترکیه به نقل از نیروهای امنیتی این کشور فاش کردند گروه ترور جمهوری اسلامی، دو حمله علیه اسرائیلی‌ها در ترکیه برنامه‌ریزی کرده بود.

در همین حال به گزارش روزنامه ینی شفق، یکی از افراد دستگیر شده اعتراف کرده است سه زن اسرائیلی را برای ترور تحت نظر داشته‌اند.

پس از انتشار رسمی خبر برکناری حسین طائب از ریاست سازمان اطلاعات سپاه و انتصاب محمد کاظمی به جای او، منابع ایران اینترنشنال خبر دادند که در دوران مسئولیت طائب، مأموریت بخش ضد جاسوسی (واحد ۱۵۰۰)، به فعالیت تروریستی در خارج از ایران تغییر پیدا کرده و شکست‌های متوالی این واحد در انجام مأموریت‌هایش، در طول زمان صداهای اعتراضی برای برکناری طائب را تقویت کردند.

جهان‌نما
پوشش ویژه
جهان‌نما

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید