افزایش صادرات نفت ایران در دو ماه گذشته؛ از دست رفتن ۳۷۰ میلیارد دلار درآمد نفتی در یک دهه

چهارشنبه ۱۴۰۱/۰۵/۲۶

خبرگزاری رویترز بر اساس اطلاعات شرکت‌های ردیابی نفت‌کش‌ها گزارش داد صادرات نفت ایران در دو ماه گذشته میلادی افزایش یافته است. در حالی که درآمدهای نفتی ایران در یک دهه گذشته می‌توانست ۷۵۰ میلیارد دلار باشد، مجموع این درآمدها به دلیل تحریم‌ها حدود ۳۸۰ میلیارد دلار بوده است.

به این ترتیب ایران از سال ۲۰۱۲ تاکنون حدود ۳۷۰ میلیارد دلار از درآمدهای نفتی خود را از دست داده و بخشی از درآمد حاصل از فروش نفتش هم وصول نشده و در بانک‌های خارجی بلوکه شده است.

بر اساس گزارش رویترز اما ایران در ماه جاری میلادی همچنان می‌تواند با تخفیف بیشتر به چین نسبت به روسیه، صادرات نفت خود را افزایش دهد.

در دوره ریاست جمهوری جو بایدن در آمریکا، صادرات نفت ایران به چین افزایش یافته اما پس از تخفیف‌های روسیه با کاهش روبه‌رو شده است.

پیش از این و در اسفند ماه ۱۴۰۰، خبرگزاری رویترز با استناد به آمار شرکت‌های ردیابی نفت‌کش‌ها گزارش داده بود صادرات نفت ایران برای نخستین‌بار در سه سال پیش از آن به بیش از یک میلیون بشکه در روز رسیده است.

این خبرگزاری در عین حال در اردیبهشت ماه امسال از کاهش صادرات نفت ایران به چین به دلیل تخفیف‌های روسیه در فروش نفت خبر داد.

در همین حال بر اساس گزارش ماه گذشته خبرگزاری بلومبرگ، نفت‌کش‌هایی که پیش از این نفت ایران را برای دور زدن تحریم‌ها حمل می‌کردند، به حمل نفت روسیه روی آورده‌اند.

از سوی دیگر بنا بر گزارش سایت تحلیلی فردای اقتصاد و بر اساس آمارهای اوپک، مجموع درآمدهای نفتی ایران از سال ۲۰۱۲ تاکنون حدود ۳۸۰ میلیارد دلار بوده که همه این مقدار هم وصول نشده و بخشی از آن در بانک‌های خارجی بلوکه شده است.

بر اساس این گزارش، در صورتی که نفت ایران تحریم نبود، این کشور می‌توانست نزدیک به دو برابر این رقم، یعنی حدود ۷۵۰ میلیارد دلار درآمد داشته باشد.

این در حالی است که ابراهیم رئیسی روز دوشنبه ۲۰ اردیبهشت گفته بود مقدار «وصول درآمدهای نفتی» به دو برابر تابستان گذشته و روزهای آغاز فعالیت دولت سیزدهم رسیده است و دیگر در این زمینه نگرانی‌ای وجود ندارد.

با این حال دیوان محاسبات اعلام کرده بود در دو ماه اول سال جاری حداکثر ۱۵ درصد درآمد فروش نفت وصول شده است.

پوشش ویژه
پوشش ویژه
پوشش ویژه

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید