ضارب سلمان رشدی: برای روح‌الله خمینی احترام قائلم و فکر می‌کنم او شخص بزرگی است

۱۴۰۱/۵/۲۶

هادی مطر، ضارب سلمان رشدی، در مصاحبه ویدیویی با نیویورک‌پست از روح‌الله خمینی تمجید کرد اما با استناد بر هشدار وکیل خود، نگفت که برای حمله به رشدی از فتوای خمینی الهام گرفته است یا خیر.

مطر در این مصاحبه گفت: «من برای آیت‌الله احترام قائلم و فکر می‌کنم او شخص بزرگی است. این بیشترین چیزی است که می‌توانم در این مورد بگویم.»

او همچنین گمانه‌زنی‌ها درباره ارتباط خود با سپاه پاسداران را رد کرد.

مطر خاطرنشان کرد که تنها چند صفحه از کتاب «آیات شیطانی» سلمان رشدی را خوانده و وقتی در زمستان گذشته از برنامه سفر رشدی به منطقه چاتوآکوا در ایالت نیویورک با خبر شد، به فکر حمله به این نویسنده افتاد.

او با اشاره به اینکه در یوتیوب نیز چند ویدیو از سلمان رشدی دیده است، گفت: «خیلی از او خوشم نمی‌آید. او به اسلام و عقاید مسلمانان و نظام باوری آنها حمله کرده است.»

مطر گفت روز پیش از سخنرانی سلمان رشدی با اتوبوس به شهر بوفالوی نیویورک رفته و از آنجا با تاکسی لیفت خود را به موسسه چاتوآکوا رساند.

وکیل تسخیری مطر در گفت‌وگو با رویترز از مصاحبه موکل خود با نیویورک پست ابراز بی‌خبری کرد و گفت: «من به هیچ منبع خارجی اجازه نداده‌ام که، چه با کمک و یا بدون کمک دولت، با موکلم تماس بگیرد.»

قرار است در هفته جاری یک هیات منصفه شکایتی را اقامه کند که به صورت رسمی اتهامات مطر در آن عنوان شده است.

نیویورک پست پیش‌تر نیز به نقل از منابع امنیتی گزارش داده بود که بررسی‌های اولیه نشان می‌دهد ضارب سلمان رشدی پیش‌تر در شبکه‌های اجتماعی مطالبی را در حمایت از جمهوری اسلامی، سپاه پاسداران و افراط‌گرایی شیعه منتشر کرده است.

رسانه‌های آمریکا نیز گزارش دادند هادی مطر یک گواهینامه جعلی از خود با نام حسن مغنیه به همراه داشته که مشابه نام خانوادگی عماد مغنیه، از فرماندهان پیشین حزب‌الله لبنان است. عماد مغنیه در سال ۲۰۰۸ در دمشق کشته شده بود.

حدود یک سال پس از انتشار رمان «آیه‌های شیطانی»، روح‌الله خمینی در ۲۵ بهمن ۱۳۶۷ حکم قتل سلمان رشدی را صادر کرد.

علی خامنه‌ای نیز در سال ۱۳۸۳ خورشیدی، حکم خمینی را غیرقابل تغییر خواند و برخی از نهادهای دولتی ایران هم جایزه‌هایی برای کشتن او تعیین کردند.

خبر ورزشی
پوشش ویژه
خبر ورزشی

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید