کاوه مدنی به عنوان رئیس بعدی مؤسسه آب، محیط زیست و سلامت دانشگاه سازمان ملل معرفی شد

چهارشنبه ۱۴۰۱/۰۵/۲۶

با حکم معاون سازمان ملل متحد، کاوه مدنی، دانشمند شناخته شده ایرانی در حوزه آب، به عنوان رئیس بعدی موٰسسه آب، محیط زیست و سلامت دانشگاه سازمان ملل متحد معرفی شد.

دانشگاه سازمان ملل به عنوان بازوی علمی و آموزشی در حوزه حل چالش‌های مربوط به بقا، توسعه و رفاه بشر و کشورهای عضو فعالیت می‌کند.

این دانشگاه متشکل از ۱۳ مؤسسه در ۱۲ کشور جهان است که به عنوان بازوی علمی و آموزشی سازمان ملل و با هدف کمک به حل مهم‌ترین چالش‌های جهانی مربوط به بقا، توسعه و رفاه بشر و کشورهای عضو سازمان ملل فعالیت می‌کند.

مؤسسه آب، محیط زیست و سلامت دانشگاه سازمان ملل که به عنوان «اندیشکده آب سازمان ملل متحد» یا دانشگاه سازمان ملل در کانادا شناخته می‌شود با حمایت دولت کانادا در سال ۱۹۹۶ و در پاسخ به افزایش نگرانی‌ها درباره بحران آب در جهان و اثرات آن بر روی سلامت انسان، محیط زیست و توسعه پایدار تأسیس شد.

مأموریت اصلی این مؤسسه به عنوان تنها مؤسسه متمرکز بر آب دانشگاه سازمان ملل در جهان، کمک به حل مشکل امنیت آبی و دسترسی به آب در جهان و به ویژه در کشورهای در حال توسعه است.

این مؤسسه به عنوان نماینده دانشگاه سازمان ملل در اتحادیه آب سازمان ملل متحد، مسئولیت هدایت و سازماندهی فعالیت‌های نهادهای عضو سازمان ملل را در دهه جدید بین‌المللی آب مصوب مجمع عمومی سازمان ملل متحد با عنوان «آب برای توسعه پایدار (۱۳۹۷-۱۴۰۷)» بر عهده‌ دارد.

کاوه مدنی که تاکنون جوایز متعددی را به خاطر خدمات ارزنده پژوهشی، آموزشی و اثرگذاری در حوزه‌های آب، محیط زیست و تغییرات اقلیم دریافت کرده، نامی شناخته شده در میان ایرانیان است.

او در سال ۲۰۱۷ کرسی استادی در امپریال کالج لندن را رد کرد و به دعوت دولت حسن روحانی به ایران بازگشت تا به عنوان معاون سازمان حفاظت محیط زیست به حل مشکلات آب و محیط زیست ایران کمک کند اما از لحظه ورود به ایران مورد آزار و اذیت اطلاعات سپاه پاسداران قرار گرفت.

مدنی پس از هفت ماه کار در این مقام و پس از چند بار دستگیری، مجبور به استعفا و ترک ایران شد.

کاوه مدنی که تبعه ایران است در سال آینده میلادی جایگزین ولادیمیر اسماختین از کشور روسیه می‌شود که از سال ۲۰۱۶ عهده‌دار ریاست مؤسسه آب، محیط زیست و سلامت دانشگاه سازمان ملل است.

خبر ورزشی
پوشش ویژه
خبر ورزشی

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید