موضع دوپهلوی سخنگوی وزارت خارجه: به توافق نزدیکیم ولی آمریکا باید انتظاراتمان را تامین کند

دوشنبه ۱۴۰۱/۰۵/۲۴

ناصر کنعانی سخنگوی وزارت خارجه جمهوری اسلامی در نشست خبری خود اعلام کرد که پیشرفت‌هایی در مذاکرات احیای برجام حاصل شده اما رسیدن به توافق معطوف به تامین برخی دیگر از انتظارات ایران است.

کنعانی در نشست روز دوشنبه ۲۴ مرداد خود بار دیگر موضع پرتکرار مقام‌های جمهوری اسلامی مبنی بر در دسترس بودن توافق را به زبان آورد و گفت: «ما به توافق نزدیک هستیم اما مشروط به اینکه خطوط قرمز ایران رعایت و منافع اصلی کشور تامین شود.»

او افزود: «انتظارات دیگری از طرف مقابل داریم و معتقد هستیم که باید تمام منافع ایران تامین شود.»

سخنگوی وزارت خارجه جمهوری اسلامی درباره جزییات انتظارات ایران از غرب توضیحی نداد اما پیشتر رسانه‌های غرب اعلام کرده بودند که ایران از خواسته خود برای خروج سپاه از لیست تروریستی وزارت خارجه آمریکا کوتاه آمده ولی در عین حال خواهان آن است که در صورت توافق، پرونده سه سایت هسته‌ای مشکوک از سوی آژانس بین‌المللی انرژی اتمی بسته شود.

جوزپ بورل مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا که میانجی گفت‌وگوها بوده و متن کنونی توافق احیای برجام به ابتکار او تهیه شده بعد از آخرین دور مذاکرات تاکید کرد که این متن نهایی است و دیگر مذاکره تازه‌ای درباره محتوای آن انجام نخواهد شد.

ایالات متحده آمریکا از این متن استقبال کرده و آمادگی خود را برای پذیرش آن اعلام کرده است هر چند که فشارها بر کاخ سفید بعد از افشای برنامه ترور جان بولتون مشاور امنیت ملی آمریکا در دولت ترامپ و حمله به سلمان رشدی افزایش یافته است.

گزارش‌های متعدد حاکی از ارتباط هادی مطر عامل حمله به سلمان رشدی با جمهوری اسلامی است و مقام‌های جمهوری اسلامی هم نه فقط این حمله را محکوم نکرده‌اند بلکه به شیوه‌های گوناگون از آن حمایت هم کرده‌اند.

تکذیب ارتباط با عامل حمله به سلمان رشدی

سخنگوی وزارت خارجه هم در نشست خبری خود با پیروی از همین رویه، سلمان رشدی و حامیان آن را به دلیل این حمله شایسته سرزنش خواند هر چند که ارتباط جمهوری اسلامی با عامل حمله را تکذیب کرد.

کنعانی گفت: «محکوم کردن اقدام ضارب و تطهیر اقدامات اهانت کننده، نشان دهنده یک رفتار متناقض است.»

او افزود که «کسی حق ندارد ایران را در قضیه سلمان رشدی محکوم کند».

پایگاه خبری وایس یکشنبه ۲۳ مرداد به نقل از مقام‌های اطلاعاتی گزارش داده بود هادی مطر، جوان ۲۴ ساله‌ای که به اتهام حمله به سلمان رشدی بازداشت شده، از طریق شبکه‌های اجتماعی تماس‌های مستقیمی با اعضای نیروی قدس سپاه پاسداران داشته است.

پوشش ویژه
پوشش ویژه
پوشش ویژه

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید