رزمایش چین در اطراف تایوان ادامه یافت؛ استقرار جنگنده‌ها، کشتی‌های جنگی و موشک‌های بالستیک

دوشنبه ۱۴۰۱/۰۵/۱۷

در حالی که قرار بود مانور نظامی چین در اطراف جزیره تایوان به پایان برسد، این مانور همچنان ادامه دارد و پکن هواپیماهای جنگنده، کشتی‌های جنگی و موشک‌های بالستیک خود را در جریان این مانور مستقر کرده است.

با وجود تماس غربی‌ها و ژاپن برای پایان دادن به مانور نظامی چین، این مانور روز دوشنبه ۱۷ مرداد ادامه یافت و وزارت خارجه تایوان تصمیم پکن برای تمدید مانور نظامی را محکوم کرد.

وزارت خارجه تایوان روز دوشنبه اعلام کرد پکن هنوز عمدا در حال ایجاد بحران است و به تحریکات خود ادامه می‌دهد.

پیشتر اداره امنیت دریایی چین اعلام کرده بود که این تمرینات نظامی دست‌کم در این حد و اندازه قرار بود ظهر روز یکشنبه به پایان برسد و وزارت حمل و نقل تایوان نیز اعلام کرده بود که پروازها از طریق حریم هوایی این کشور از روز یکشنبه ۱۶ مرداد و پس از مانورهای نظامی چین به تدریج از سر گرفته می‌شود.

اما وزارت خارجه چین با تاکید بر تداوم رزمایش نظامی این کشور در اطراف جزیره تایوان در روز دوشنبه اعلام کرد: «تایوان بخشی از چین است و چین تمرینات نظامی عادی را در آب‌های خودش به شیوه‌ای باز، شفاف و حرفه‌ای انجام می‌دهد.»

همچنین فرماندهی شرق ارتش چین روز دوشنبه در بیانیه‌ای نوشت: «ارتش آزادی‌بخش خلق به انجام تمرینات مشترک عملی در فضایی دریایی و هوایی اطراف تایوان با تمرکز بر عملیات مشترک ضدزیردریایی و حمله دریایی ادامه می‌دهد.»

با این حال، این فرماندهی نظامی مشخص نکرد که این مانور در چه مناطقی انجام می‌شود.

رسانه‌های رسمی چین اعلام کرده‌اند که نیروهای این کشور در جریان این مانور قصد داشتند برای «محاصره» جزیره آموزش ببینند و تحلیل‌گران معتقدند که هدف از تمرین برای محاصره تایوان، تهاجم نهایی چین به این جزیره است.

رزمایش اخیر چین در آب‌های اطراف تایوان که یکی از بزرگترین رزمایش‌های نظامی چین توصیف شده، در واکنش به سفر اخیر نانسی پلوسی رییس‌ مجلس آمریکا به تایوان صورت گرفته است.

چین در جریان این رزمایش تاکنون از پرتاب موشک‌های بالستیک و پهپادهای جنگی استفاده کرده و کشتی‌ها و هواپیماهای جنگی را به سوی تایوان روانه کرده است.

در واکنش به رزمایش چین، وزارت دفاع تایوان روز یکشنبه اعلام کرد برای «نشان دادن واکنش مناسب» به رزمایش‌های چین، ناوها و هواپیماهای جنگنده خود را به اطراف این جزیره اعزام کرده است.

در حالی که وزیران خارجه گروه هفت کشور صنعتی جهان رزمایش چین را «تهاجمی» دانسته‌اند و گفته‌اند «توجیهی» ندارد، حسین امیرعبداللهیان وزیر خارجه جمهوری اسلامی موضع آمریکا در قبال تایوان را محکوم کرده و گفته که ایران به «اصل چین واحد» پایبند است.

پوشش ویژه
پوشش ویژه
پوشش ویژه

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید