نخست وزیر اسرائیل: جهاد اسلامی نیروی نیابتی ایران است و می‌خواهد اسرائیل را نابود کند

۱۴۰۱/۵/۱۵

همزمان با دور جدید درگیری‌های اسرائیل و جهاد اسلامی فلسطین در غزه، یائیر لاپید این گروه را نیروی نیابتی جمهوری اسلامی خواند که قصد دارد اسرائیل را نابود کند.

لاپید در بیانیه‌ای گفت: «جهاد اسلامی گروه نیابتی ایران است که قصد دارد اسرائیل را نابود کند و اسرائیلی‌های بی‌گناه را بکشد. دبیرکل این گروه اکنون در تهران حضور دارد.»

نخست‌وزیر اسرائیل با تاکید بر اینکه حمله‌های کنونی علیه مواضع جهاد اسلامی در غزه تا هر زمان که لازم باشد ادامه خواهد یافت، خاطرنشان کرد کشورش به گسترش درگیری‌ها در غزه علاقه‌ای ندارد، اما در صورت لزوم از این کار پروا نخواهد کرد.

حمله‌های سنگین و کشته شدن غیرنظامیان

وزارت بهداشت غزه اعلام کرد در حمله‌های اسرائیل، ۱۵ نفر از جمله یک دختر پنج ساله کشته شده و ۵۵ نفر دیگر نیز زخمی شدند.

مقام‌های درمانی اسرائیل نیز اعلام کردند در پی حمله‌های راکتی از غزه، دست‌کم پنج نفر در این کشور به بیمارستان منتقل شدند که چهار نفر آنها در هنگام فرار به پناهگاه زمین خورده و یک نفر دیگر نیز دچار حمله اضطرابی شده بود.

همزمان با حضور زیاد نخاله، دبیر کل جنبش جهاد اسلامی فلسطین در تهران، جت‌های جنگنده ارتش اسرائیل در عملیاتی به نام «سپیده دم» به اهداف این گروه در غزه حمله کردند. در این حملات تیسیر الجعبری، فرمانده شاخه نظامی شمال این گروه، کشته شده است.

گروه جهاد اسلامی نیز اعلام کرد به تلافی این حمله ، ۱۰۰ راکت از غزه به سوی اسرائیل پرتاب کرده است. در پی این حمله‌ها، در مناطق جنوبی و شهرهای مهم اسرائیل از جمله تل‌ آویو و منطقه نگب، که تاسیسات هسته‌ای اسرائیل در آن قرار دارد، آژیرهای خطر به صدا در آمد.

شهرداری تل‌آویو نیز اعلام کرد آماده است در صورت شلیک موشک به این شهر پناهگاه‌‌های عمومی را باز کند.

با این حال، ارتش اسرائیل گفت تنها ۴۰ راکت وارد اسرائیل شدند و بقیه در داخل نوار غزه افتادند. به گفته مقام‌های اسرائیلی، از راکت‌هایی که وارد اسرائیل شدند، هفت فروند آنها سقوط کرده و ۳۳ فروند دیگر نیز با سیستم پدافندی گنبد آهنین رهگیری شدند.

روز جمعه، جنگنده‌های اسرائیل در چند مرحله حمله هوایی، یک سایت تولید مواد ساخت راکت، یک سایت تولید سلاح، یک پرتابگر راکت و یک پست نظامی متعلق به جهاد اسلامی را در نوار غزه هدف قرار دادند.

ارتش اسرائیل با اشاره به اینکه عملیاتش در نوار غزه هنوز به پایان نرسیده گفت که همچنین در حمله پهپادی دو انبار تسلیحات جهاد اسلامی و یک راکت‌انداز را در نواز غزه هدف قرار داده است.

ارتش اسرائیل همچنین از هدف قرار گرفتن یک هواپیمای جنگنده خود با راکت جهاد اسلامی بر فراز نوار غزه خبر داد.

در همین حال، بنی گنتس، وزیر دفاع اسرائیل، فراخوان ۲۵ هزار نیروی ذخیره ارتش را در صورت نیاز صادر کرد.

پلیس اسرائیل نیز در پی عملیات نظامی گسترده ارتش این کشور علیه جهاد اسلامی، سطح هشدار خود را افزایش داد.

در پی حمله جهاد اسلامی به تل‌آویو، ترافیک برخی پروازهای این کشور دچار تغییر شد.

رسانه‌های اسرائیل همچنین گزارش دادند ساکنان مناطق جنوبی این کشور از بیم حمله‌های راکتی از غزه، شب را در پناهگاه‌ها سپری کردند.

تقاضاهای جهانی برای کاهش تنش‌ها

تور ونسلاند، هماهنگ‌کننده ویژه سازمان ملل در روند صلح خاورمیانه، در بیانیه‌ای با ابراز نگرانی از درگیری‌ها بین اسرائیل و غزه و کشته شدن یکی از رهبران جهاد اسلامی، از طرفین خواست اجازه ندهند وضعیت به سمتی برود که از کنترل خارج شود.

در همین حال، وزیران دفاع آمریکا و اسرائیل در تماسی درباره آخرین تحولات مربوط به درگیری‌های اخیر اسرائیل و جهاد اسلامی گفت‌وگو کردند.

لوید آستین، وزیر دفاع آمریکا، در این تماس خواستار اقدام برای کاهش تنش‌ها بین اسرائیل و جهاد اسلامی در غزه شد و ضمن ابراز نگرانی از گزارش‌ها درباره کشته شدن غیرنظامیان، خواستار تحقیق و تفحص در این مورد شد.

جان کربی، سخنگوی شورای امنیت ملی آمریکا، نیز در واکنش به حملات اسرائیل علیه مواضع جهاد اسلامی، همه طرف‌ها را به آرامش دعوت کرد و گفت: «ما قاطعانه معتقدیم که اسرائیل حق دارد از خود محافظت کند.»

در همین حال، تلویزیون دولتی مصر به نقل از یک منبع رسمی گزارش داد که مصر در حال میانجیگری بین مقام‌های اسرائیلی و فلسطینی‌ برای جلوگیری از تشدید تنش‌ها است.

با این حال، رییس پیشین اطلاعات نظامی ارتش اسرائیل گفت معتقد است تقابل جهاد اسلامی و اسرائیل یک رویارویی طولانی خواهد بود.

جهان‌نما
خبر ۵ عصر
خبر ورزشی

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید