طرف‌های درگیر یمن با تمدید دوماهه آتش‌بس موافقت کردند

چهارشنبه ۱۴۰۱/۰۵/۱۲

هنس گراندبرگ، نماینده ویژه سازمان ملل در امور یمن، در بیانیه‌ای اعلام کرد طرف‌های درگیر در این کشور با تمدید آتش‌بس به مدت دو ماه موافقت کردند.

طرف‌های درگیر یمنی در توافق خود متعهد شدند در این مدت برای رسیدن به یک توافق آتش‌بس بلندمدت، مذاکرات فشرده‌تری را برگزار کنند.

این بیانیه خاطرنشان کرد طرف‌های درگیر یمنی در توافق خود متعهد شدند در این مدت برای رسیدن به یک توافق آتش‌بس بلندمدت، مذاکرات فشرده‌تری را برگزار کنند.

جو بایدن، رییس‌جمهوری آمریکا، با استقبال از تمدید آتش‌بس یمن و تقدیر از نقش عربستان سعودی و عمان در حصول این توافق، از همه طرف‌های یمنی خواست از فرصت کنونی برای رسیدن به یک راه‌حل پایدار برای حل‌وفصل بحران این کشور استفاده کنند.

سخنگوی ستاد فرماندهی مرکزی آمریکا نیز با استقبال از تمدید آتش‌بس در یمن گفت این توافق به ارائه کمک به میلیون‌ها نفر در این کشور کمک می‌کند.

طرف‌های درگیر در یمن در اوایل ماه آوریل توافق آتش‌بس اولیه را امضا کرده بودند و در اوایل ماه ژوئن نیز یک بار دیگر آن را تمدید کردند.

طبق اعلام سازمان ملل، با تمدید آتش‌بس کنونی سازوکاری برای پرداخت حقوق کارکنان دولتی در یمن، بازگشایی راه‌ها، افزایش پروازهای فرودگاه صنعا و انتقال سوخت به بندر حدیده ایجاد می‌شود.

رویترز به نقل از منابع آگاه گزارش داد که سازمان ملل پیش‌تر به دنبال تمدید شش ماهه توافق آتش‌بس بود، اما طرف‌های درگیر با اشاره به مشکلاتی که در اجرای توافق کنونی داشته‌اند و با توجه به عدم اعتمادی که بین آنها وجود دارد، بر تمدید دوماه این آتش‌بس توافق کردند.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

خبرها
تیتر اول
خبرها
امروز

رادیو

پادکست‌ها

حقیقت در صدای توست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما ارسال کنید.