افزایش تنش در بغداد؛ هواداران گروه‌های عراقی تحت حمایت ایران تظاهرات کردند

۱۴۰۱/۵/۱۰

در پی افزایش تنش سیاسی در عراق، صدها هوادار گروه‌های عراقی مورد حمایت ایران روز دوشنبه دهم مرداد با شعار «مرجعیت بر سر ما جای دارد» در پل معلق منتهی به منطقه سبز بغداد تجمع کردند.

پیشتر خبرگزاری‌ها گزارش داده بودند که نیروهای امنیتی این کشور در پی فراخوان مخالفان مقتدی صدر روحانی پرنفوذ شیعه برای تظاهرات در بغداد، به حالت آماده‌باش درآمدند.

این در حالی که طرفداران مقتدی صدر از روز شنبه پارلمان عراق را به تصرف خود درآورده‌ و در آنجا تحصن کرده‌اند و تحصن‌هایی نیز در حمایت از آنان در دیگر مناطق عراق شکل گرفته است.

صبح دوشنبه ائتلاف چارچوب هماهنگی نزدیک به ایران اعلام کرد هوادارانش در بغداد و برخی شهرهای عراق تظاهرات خواهند کرد.

با این حال در فراخوانی که منتشر شد، این نیروهای تحت حمایت ایران ادعا کردند که تجمع‌شان «علیه گروه خاصی نیست».

یک منبع در دولت عراق از احتمال تعطیلی رسمی در بغداد در پی اوضاع امنیتی و سیاسی کنونی خبر داد.

روز یکشنبه نیز، نیروهای «سرایا السلام» وابسته به جریان صدر در اطراف منطقه سبز مستقر شده‌ بودند.

دور جدید تنش‌ها در بغداد پس از رد شدن نامزد گروه‌های شیعی تحت حمایت جمهوری اسلامی برای نخست‌وزیری از سوی صدر آغاز شد.

محمد شیاع السودانی که از سوی چارچوب هماهنگی به عنوان نامزد نخست‌وزیری معرفی شده، مخالفت هواداران جریان صدر را برانگیخته و آنان او و دیگر رهبران عراق را به فساد متهم می‌کنند.

هادی العامری رییس ائتلاف فتح از گروه‌های تحت حمایت جمهوری اسلامی روز دوشنبه با انتشار بیانیه‌ای تهدید کرد که ممکن است اعتراضات «از کنترل خارج شود و به خشونت منجر شود.»

همزمان شیخ صلاح العبیدی سخنگوی جنبش صدر گفت که معرفی السودانی به عنوان نخست‌وزیر طرح تشکیل دولت مستقل عراق را درهم شکست.

العبیدی به خبرگزاری دولتی عراق گفت: «درخواست‌های رهبران چارچوب هماهنگی برای گفت‌وگو، تلاشی جدید برای کلاهبرداری است.»

ده ماه پس از برگزاری انتخابات پارلمانی عراق، هنوز نیروهای سیاسی این کشور بر سر یک نخست‌وزیر و رئیس‌جمهور به توافق نرسیده‌اند.

خبرگزاری رویترز به نقل از یکی از فرماندهان شبه‌نظامیان تحت حمایت جمهوری اسلامی که نامش فاش نشده، گفت: «وضعیت در عراق بسیار سخت است. امیدواریم خداوند ما را از جنگ بین برادران نجات دهد. اگر اوضاع متشنج شود کل منطقه را نابود خواهد کرد.»

به خیابان آمدن نیروهای تحت حمایت جمهوری اسلامی در حالی است که مقتدی صدر روز یکشنبه با انتشار بیانیه‌ای «آزادسازی منطقه سبز» را نخستین مرحله از انقلاب و فرصتی برای تغییر نظام سیاسی خواند.

او ضمن درخواست برای «یاری انقلابیون»، مرحله فعلی را «فرصتی عظیم برای تغییر بنیادین نظام سیاسی و قانون اساسی و انتخابات» توصیف کرد.

مستند - رودهای مقدس
اخبار
خبر ورزشی

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید