وزارت اطلاعات شهروندان بهائی بازداشت شده را به «جاسوسی» و «ترویج بی‌حجابی» متهم کرد

دوشنبه ۱۴۰۱/۰۵/۱۰

یک روز پس از بازداشت چند شهروند بهائی در ایران، وزارت اطلاعات، با تایید این بازداشت‌ها، آنان را به «جاسوسی» و «ترویج بی‌حجابی» متهم کرد.

وزارت اطلاعات جمهوری اسلامی روز دوشنبه دهم مرداد با انتشار اطلاعیه‌ای نوشت که بازداشت‌شدگان «ارتباط مستقیم» با بیت‌العدل در اسرائیل دارند.

بیت‌العدل اعظم، شورای بین‌المللی آئین بهائی و بالاترین مقام تصمیم‌گیری در این آئین است و در حیفای اسرائیل مستقر است.

وزارت اطلاعات همچنین این ادعا را مطرح کرد که بیت‌العدل «سال گذشته راهبرد احیای تشکیلات» بهائیت در ایران را تحت عنوان «خط تبلیغ تهاجمی» و «ماموریت ویژه‌ جمع‌آوری هدفمند اطلاعاتی» به افراد بازداشت شده ابلاغ کرده است.

دستگاه اطلاعاتی جمهوری اسلامی «نفوذ در محیط‌های آموزشی در سطوح مختلف و به‌طور خاص مهدکودک‌های سراسر کشور» و «ترویج سازمان‌یافته‌ بی‌حجابی در ایران» را به بازداشت‌شدگان نسبت داده است.

هم‌زمان با دور جدید فشارها و آزارها علیه بهائیان، ماموران امنیتی جمهوری اسلامی چندین شهروند بهائی را بازداشت و خانه‌های بیش از بیست بهائی دیگر را در شهرهای مختلف تفتیش کردند.

فریبا کمال‌آبادی، مهوش ثابت (شهریاری) و عفیف نعیمی، سه تن از مدیران سابق جامعه بهائی ایران موسوم به «یاران»، از جمله کسانی بودند که روز یکشنبه نهم مرداد در تهران و کرج بازداشت شدند.

هرانا همچنین روز یکشنبه ۹ مرداد از بازداشت امید کشاورز و پریا اقدسی شهروندان بهائی ساکن قزوین همراه با تفتیش منزلش از سوی نیروهای امنیتی خبر داد و اعلام کرد تاکنون از محل نگهداری این دو شهروند اطلاعاتی در دسترس نیست.

این وبسایت یک هفته پیش از آن نیز گزارش داد پنج شهروند بهایی که اخیرا بازداشت و به بازداشتگاه اداره اطلاعات شیراز منتقل شدند، همچنان تحت بازجویی قرار دارند.

جمهوری اسلامی که از همان ابتدای استقرار خود به سرکوب سیستماتیک بهائیان در ایران می‌پردازد، این شهروندان را به «جاسوسی» و ارتباط با «اسرائیل» متهم کرده است.

یک هفته پیش، کانادا از تشدید کارزار سیستماتیک جمهوری اسلامی برای سرکوب و آزار بهائیان ابراز نگرانی کرد و از ایران خواست که به تعهدات بین‌المللی و داخلی حقوق بشری درباره مردم خود پایبند باشد.

در گزارش‌های سالانه وزارت خارجه آمریکا درباره نقض آزادی‌های مذهبی در جهان، جمهوری اسلامی همواره به دلیل نقض حقوق اقلیت‌های مذهبی از جمله بهاییان محکوم شده است.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

خبرها
چشم‌انداز
خبرها
جهان‌نما

رادیو

پادکست‌ها

حقیقت در صدای توست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما ارسال کنید.