واکنش مثبت جهانی به اولین صادرات غلات اوکراین پس از تهاجم روسیه

۱۴۰۱/۵/۱۰

اوکراین بر اساس یک توافق بین‌المللی، صادرات غلات خود را برای اولین بار از زمان آغاز تهاجم روسیه در شش ماه پیش، با خروج اولین محموله از بندر اودسا از سر گرفت.

وزارت دفاع ترکیه روز دوشنبه دهم مرداد اعلام کرد کشتی رازونی که بندر اودسا در سواحل دریای سیاه را به مقصد بندر طرابلس لبنان ترک کرده، قرار است روز سه‌شنبه یازدهم مرداد به استانبول برسد.

بر اساس این اعلام، پس از بازرسی‌هایی که در استانبول انجام می‌شود، این کشتی به سفر خود به طرابلس ادامه خواهد داد.

همچنین به گفته اولکساندر کوباراکوف وزیر زیرساخت اوکراین، این کشتی، با ۲۶ هزار تن ذرت بارگیری شده است.

آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل متحد از حرکت اولین کشتی حامل غلات اوکراین به گرمی استقبال، و ابراز امیدواری کرد که از سرگیری صادرات غلات اوکراینی «ثبات و کمک بسیار مورد نیاز به امنیت غذایی جهانی را به ارمغان بیاورد.»

دیمیترو کوله‌با، وزیر خارجه اوکراین نیز از «روز آسودگی برای جهان، به‌ویژه برای دوستان ما در خاورمیانه، آسیا و آفریقا» سخن گفت و اضافه کرد ۱۶ کشتی دیگر پر از غلات منتظر نوبت خود هستند تا اودسا در جنوب اوکراین را ترک کنند.

لیز تراس وزیر خارجه بریتانیا نیز که یکی از دو نامزد نهایی برای مقام نخست‌وزیری این کشور است، از «اولین گام مهم» سخن گفت و از مسکو خواست تا «تامین جهانی غذا را به سلاح تبدیل نکند».

در مقابل، روسیه نیز حرکت اولین کشتی غلات اوکراین را «بسیار مثبت» ارزیابی کرد.

دمیتری پسکوف سخنگوی کرملین روز دوشنبه به خبرنگاران گفت این تحول «بسیار مثبت است و فرصت خوبی برای آزمایش اثربخشی» توافق استانبول است.

توافقنامه امضا شده در ۲۲ ژوئیه در استانبول بین روسیه، اوکراین، ترکیه و سازمان ملل متحد اجازه ازسرگیری صادرات اوکراین را تحت نظارت بین‌المللی صادر کرد.

همچنین توافق مشابهی که همزمان امضا شد، صادرات محصولات کشاورزی و کودهای شیمیایی مسکو را علی‌رغم تحریم‌های غرب تضمین می‌کند.

این دو توافقنامه باید به کاهش بحران جهانی غذا کمک کند که باعث افزایش قیمت‌ها در برخی از فقیرترین کشورهای جهان به دلیل مسدود شدن بنادر اوکراین پس از تهاجم روسیه شده است.

بر اساس مفاد این قرارداد، کشتی‌ها و محموله‌های آنها قرار است در استانبول تحت نظارت یک مرکز هماهنگی مشترک که چهارشنبه گذشته افتتاح شد، بازرسی شوند.

اخبار
چشم‌انداز با سیما ثابت

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید