کانال تلگرامی نزدیک به اطلاعات سپاه از پروژه‌ فوق سری برای ساخت بمب اتم خبر داد

شنبه ۱۴۰۱/۰۵/۰۸

یک کانال تلگرامی نزدیک به سازمان اطلاعات سپاه پاسداران اعلام کرد در تاسیسات اتمی فردو «پروژه فوق سری عماد» برای ساخت اولین کلاهک اتمی دنبال می‌شود و در صورت حمله احتمالی به تاسیسات نطنز، این پروژه اجرا خواهد شد.

کانال «بیسیم‌چی مدیا»، از کانال‌های نزدیک به سازمان اطلاعات سپاه کلیپی تهیه کرده که در آن از برنامه ساخت بمب اتمی در تاسیسات اتمی زیرزمینی فردو در صورت حمله به سایت اتمی نطنز سخن گفته شده است.

بنا بر ادعای این کلیپ، جمهوری اسلامی ایران در تاسیسات زیرزمینی فردو زنجیره‌ای از سانتریفیوژهای پیشرفته آی.آر.۶ را راه اندازی کرده که می‌تواند «بر یک چشم به هم زدن برنامه اتمی ایران را به یک برنامه تسلیحاتی اتمی تبدیل کند.»

این کانال تلگرامی تلاش کرده که ادعاهای خود را به گزارش های سازمان‌های اطلاعاتی غربی نسبت دهد.

در این گزارش ادعا شده که سازمان اطلاعاتی بریتانیا اعلام کرده ایران مواد کافی لازم برای ساخت بمب اتمی را دارد.

بر اساس این گزارش، تاسیسات فردو ماموریت دارد که «در صورت حمله غرب پروژه گریز هسته‌ای موسوم به پروژه عماد را اجرا کند.»

بنیامین نتانیاهو نخست وزیر سابق اسرائیل سال ۹۷ و هنگام نمایش اسناد به سرقت رفته از شورآباد، نخستین بار وجود چنین پروژه‌ای را افشا کرده ولی گفته بود این پروژه «در سال ۲۰۱۳ مسکوت اعلام شده بود.»

او افزوده بود: «ما الان می‌توانیم ثابت کنیم که پروژه عماد یک برنامه فراگیر برای طراحی، ساخت و آزمایش سلاح‌های هسته‌ای بوده و ایران مواد مربوط به این پروژه را به صورت مخفی نگهداری می‌کند تا در زمانی که خود انتخاب می‌کند به توسعه سلاح‌های اتمی بپردازد.»

افزایش غنی‌سازی در سایه مذاکرات بی‌ثمر برای احیای برجام

در حالی که مذاکرات احیای برجام هنوز به نتیجه نرسیده، جمهوری اسلامی به فعالیت‌های خود در زمینه غنی‌سازی اورانیوم شدت بخشیده است.

در همین حال کمال خرازی، رییس شورای راهبردی روابط خارجی جمهوری اسلامی و مشاور علی خامنه‌ای، در روز ۲۶ تیر مصاحبه‌ با شبکه الجزیره گفته بود که ایران توانایی‌های فنی ساخت بمب هسته‌ای را دارد ولی قصد انجام آن را ندارد.

پیش از آن نیز محمد اسلامی، رییس سازمان انرژی اتمی ایران، نیز در مصاحبه با همین شبکه، احتمال غنی‌سازی در سطح ساخت بمب را رد نکرده و گفته بود تصمیم‌گیری برای غنی‌سازی ۹۰ درصدی اورانیوم به نظر «مقام‌های مربوطه» وابسته است.

پیش از این مقام‌های اسرائیل اعلام کرده‌اند حق هر اقدامی را برای جلوگیری از برنامه اتمی ایران برای خود محفوظ می‌دانند. در همین حال اسرائیل رزمایش‌هایی را برای حمله احتمالی به تاسیسات هسته‌ای ایران برگزار کرده است.

با این حال کانال «بیسیم چی» اعلام کرد که تاسیسات فردو در مقابل هر حمله‌ای حتی «بمباران هسته ای» مقاوم است و «تمامی زیر ساخت های لازم برای گریز هسته‌ای در آن تدارک دیده شده است.»

بر اساس این گزارش، تاسیسات اتمی نطنز در مقابل حمله «به شدت آسیب پذیر» است اما در صورت حمله به این تاسیسات، تاسیسات زیرزمینی فردو «پروژه گریز هسته ای را به تنهایی در مدت کوتاهی» اجرا خواهد کرد.

این کانال تلگرامی همچنین ادعا کرد که ایران با استفاده از موشک‌های قاره پیما می‌تواند «نیویورک را به ویرانه‌ای جهنمی تبدیل کند.»

دو روز پیش از این گزارش روزنامه آلمانی «زوددویچه» نوشته بود که ایران در صورت غنی‌سازی بیشتر و تا ۹۰ درصد در مدت چند هفته مواد کافی برای تهیه بمب را خواهد داشت. به نوشته این روزنامه، پیشرفت‌های فنی این برنامه را نمی‌توان کاهش داد.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

جهان‌نما
خبرها
جهان‌نما
خبرها

رادیو

پادکست‌ها

حقیقت در صدای توست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما ارسال کنید.