تاکید مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا بر تصمیم‌گیری سریع برای احیای برجام

۱۴۰۱/۵/۸

سفارت آلمان در تهران در توییتی پیام سفیر این کشور در حمایت از موضع مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا را منتشر کرد و نوشت:«اکنون زمان نجات برجام است. این مسئولیت مشترک ماست که این توافق مهم را بازگردانیم. تصمیمات باید همین حالا گرفته شود.»

جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، در یادداشتی در وب سایت این اتحادیه تاکید کرد که متن جدید ارائه شده از سوی او به عنوان تسهیل‌گر مذاکرات با جزئیات دقیق به لغو تحریم‌ها و همچنین گام‌های ایران برای بازگشت به برجام می‌پردازد.

او تاکید کرد که این متن بهترین معامله ممکن است و «هیچ جایگزین جامع یا موثر دیگری را در دسترس نمی بینم».

بورل نوشت: «اکنون باید در مورد برجام تصمیماتی گرفته شود تا از این فرصت منحصر به فرد برای موفقیت و آزاد کردن پتانسیل بزرگ اجرای کامل این توافق استفاده شود.»بورل روز سه‌شنبه چهارم مرداد نیز در مقاله ای در نشریه فایننشال تایمز اعلام کرده بود که فرصت برای مصالحه‌های بیشتر تمام شده و از طرفین خواستار پذیرش متن تهیه شده نهایی از سوی او برای توافق شد.

دو روز پیش نیز نشریه آلمانی «زوددویچه» در گزارشی نوشته بود که اگر جمهوری اسلامی در چند روز آینده با پیش‌نویس ارائه‌شده موافقت نکند، این توافق عملا از بین خواهد رفت.

بر اساس این گزارش، این باور در آمریکا و اروپا به وجود آمده که ایران علاقه‌ای به توافق ندارد و دچار این توهم است که آمریکا با توجه به موضوعاتی چون جنگ اوکراین امتیاز بیشتری خواهد داد.

روز شنبه همچنین پژمان شیرمردی، معاون سازمان انرژی اتمی، در نشستی در خبرگزاری ایرنا با اشاره به تولید سوخت ۶۰ درصدی گفت که «دستاوردهای سازمان انرژی اتمی برگ برنده تیم مذاکره کننده است.»

او تاکید کرد: « هرگونه عمل ناپخته از سوی طرف غربی با جوابی پخته از سوی جمهوری اسلامی ایران پاسخ داده خواهد شد.»

در همین حال کانال «بیسیم‌چی مدیا»، از کانال‌های نزدیک به سازمان اطلاعات سپاه پاسداران اعلام کرد در تاسیسات اتمی فردو «پروژه فوق سری عماد» برای ساخت اولین کلاهک اتمی دنبال می‌شود و در صورت حمله احتمالی به تاسیسات نطنز، این پروژه اجرا خواهد شد.

نگاه روز
همسفر - فصل دوم
تیتر اول

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید