نشریه آلمانی «زوددویچه»: تنها چند روز دیگر به حصول یا شکست توافق اتمی باقی مانده است

۱۴۰۱/۵/۷

نشریه آلمانی «زوددویچه» در گزارشی یکی از موانع حصول احیای توافق اتمی را جنگ قدرت در ایران و منافع مالی سپاه پاسداران توصیف کرد و نوشت اگر جمهوری اسلامی در چند روز آینده با پیش‌نویس ارائه‌شده موافقت نکند، این توافق عملا از بین خواهد رفت.

این روزنامه با اشاره به یادداشت اخیر جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، انتخابات میان دوره کنگره آمریکا را یکی از دلایل محدود بودن زمان برای پذیرش توافق ذکر کرد.

در این گزارش همچنین اشاره شده که ایران اورانیوم را تا ۶۰ درصد غنی‌سازی کرده که در صورت غنی‌سازی بیشتر و تا ۹۰ درصد در مدت چند هفته مواد کافی برای تهیه بمب را خواهد داشت.

به نوشته این روزنامه، پیشرفت‌های فنی این برنامه را نمی‌توان کاهش داد.

بورل روز سه‌شنبه چهارم مرداد در مقاله ای در نشریه فایننشال تایمز اعلام کرد که فرصت برای مصالحه‌های بیشتر تمام شده و از طرفین خواستار پذیرش متن تهیه شده نهایی از سوی او برای توافق شد.

مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا با اشاره به این که «این متن نشان‌دهنده بهترین معامله ممکن است» اما «یک توافق کامل نیست»، اضافه کرد: «من هیچ جایگزین جامع یا موثر دیگری را در دسترس نمی‌بینم.»

در همین حال امانوئل مکرون،‌ رییس‌ جمهوری فرانسه، در جریان دیدار و گفت‌وگو با محمد بن‌سلمان، ولیعهد عربستان سعودی در کاخ الیزه بر استفاده ایران از فرصت‌ باقی‌مانده برای احیای برجام تاکید کرد.

روزنامه آلمانی زوددویچه در گزارش خود همچنین نوشت که از نظر دیپلمات‌ها یکی از موانع توافق جنگ باندهای قدرت در جمهوری اسلامی است. به نوشته این روزنامه، سپاه پاسداران سود زیادی از دور زدن تحریم ها می‌برد و تاکنون دست برتر را نسبت به مقامات دولتی داشته که لغو تحریم‌ها را پیش‌نیاز توسعه اقتصاد ایران و ثبات حکومت می‌دانند.

بر اساس این گزارش، این باور در آمریکا و اروپا به وجود آمده که ایران علاقه ای به توافق ندارد و دچار این توهم است که آمریکا با توجه به موضوعاتی چون جنگ اوکراین امتیاز بیشتری خواهد داد.

ند پرایس، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا، با اشاره به اینکه ایران در ماه‌های اخیر اراده سیاسی لازم را برای احیای برجام از خود نشان نداده خاطرنشان کرد واشینگتن برای مواجه شدن با هر دو گزینه موفقیت یا عدم موفقیت برجام خود را آماده می‌کند.

امروز
اخبار
جهان‌نما

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید