روسای جمهوری آمریکا و چین مسائل جهانی و اختلاف‌ها درباره تایوان را بررسی کردند

۱۴۰۱/۵/۶

روسای جمهوری آمریکا و چین در تماسی دو ساعته گستره وسیعی از موضوعات دو جانبه و جهانی، از جمله اختلاف‌های موجود درباره تایوان را بررسی کردند و به تیم‌های خود دستور دادند موارد مطرح شده در این مذاکرات را مورد پیگیری قرار دهند.

طبق اعلام کاخ سفید، بایدن در این تماس تاکید کرد که موضع آمریکا در قبال تایوان تغییر نکرده و با تلاش‌های یک‌جانبه برای تغییر وضعیت کنونی تایوان و تضعیف صلح و ثبات در این منطقه به شدت مخالف است.

شی جین پینگ، رییس‌جمهوری چین، در این تماس با ابراز نگرانی از سفر روز جمعه نانسی پلوسی، رییس مجلس نمایندگان آمریکا، به تایوان نسبت به پیامدهای اقدام‌های واشینگتن در قبال تایوان هشدار داد.

وزیر خارجه چین گفت رییس جمهوری این کشور در تماس با بایدن در ارتباط با مواضع واشینگتن نسبت به تایوان هشدار داد و گفت: «کسانی که با آتش بازی می‌کنند، با همان هم نابود می‌شوند.»

رییس‌جمهوری چین ابراز امیدواری کرد که ایالات‌متحده در ارتباط با تایوان «هوشیارانه» عمل کند.

به گزارش رسانه‌های دولتی چین، رییس‌جمهوری این کشور در تماس تلفنی با جو بایدن گفته که آمریکا باید به اصل «سیاست چین واحد» در ارتباط با تایوان پایبند باشد و اطمینان حاصل کند که اقداماتش با سخنانش مطابقت دارد.

بر اساس اصل سیاست چین واحد که آمریکا به آن اعلام پایبندی کرده، واشینگتن به جای تایپه، پکن را به رسمیت می‌شناسد، اما در عین حال بر اساس قانون ایالات‌ متحده، خود را موظف به ارائه حمایت دفاعی از تایوان می‌داند.

پس از تماس روسای جمهوری آمریکا و چین، وزارت خارجه تایوان اعلام کرد به تعمیق شراکت امنیتی نزدیک خود با آمریکا ادامه خواهیم داد.

در همین حال، یک مقام ارشد دولت آمریکا در جمع خبرنگاران گفت که روسای جمهوری دو کشور احتمال برگزاری دیدار مستقیم را بررسی کرده و تیم‌های خود را مامور پیگیری این موضوع کردند.

این مقام دولت آمریکا گفت: بایدن در این تماس بر اهمیت حفظ راه‌های ارتباط مستقیم در ارتباط با تایوان تاکید کرده است. او افزود: دو طرف همچنین همکاری در زمینه مقابله با تغییرات اقلیمی، امنیت سلامت و مقابله با قاچاق مواد مخدر را بررسی کردند.

این مقام دولت بایدن خاطرنشان کرد روسای جمهوری دو کشور با پذیرش آنکه در ۴۰ سال اخیر در ارتباط با تایوان اختلاف داشته‌اند، در این تماس در ارتباط با تایوان گفت‌وگویی «رک و صادقانه» داشتند. او در عین حال از ارائه جزییات بیشتر خودداری کرد.

طبق اعلام دولت چین، شی‌ جین پینگ همچنین در تماس با بایدن تاکید کرده که دو کشور باید در ارتباط با سیاست‌های کلان اقتصادی خود، زنجیره جهانی عرضه و حفاظت از امنیت جهانی غذا و انرژی با یکدیگر در ارتباط باشند.

بررسی بازارها
امروز
نگاه روز

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید