یک مقام فرانسوی پیش از دیدار بن سلمان با مکرون: برای احیای برجام توپ در زمین ایران است

پنجشنبه ۱۴۰۱/۰۵/۰۶

چند ساعت پیش از دیدار محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان سعودی با امانوئل مکرون، رییس‌جمهوری فرانسه، یک مقام فرانسوی که نامش فاش نشده، اعلام کرد هنوز برای احیای برجام زمان وجود دارد، اما توپ در زمین تهران است.

به گفته این مقام فرانسوی، مکرون همچنین در دیدار با بن سلمان درباره وضعیت حقوق بشر در عربستان سعودی و همچنین انتظارات اروپا و به ویژه فرانسه از بازار نفت و انرژی با توجه به جنگ اوکراین گفت‌وگو خواهد کرد.

محمد بن سلمان در دومین مرحله از سفر رسمی اروپایی خود از آتن به پاریس سفر کرد و بنا بر اعلام کاخ الیزه، رییس جمهوری فرانسه طی یک «شام کاری» میزبان ولیعهد عربستان سعودی خواهد بود.

کاخ الیزه اعلام کرد که برنامه شام کاری بن سلمان و مکرون ساعت هشت و نیم شامگاه پنجشنبه ششم مرداد آغاز خواهد شد.

درحالی که رییس‌ جمهوری فرانسه تا ظهر پنجشنبه مشغول انجام یک سفر رسمی در آفریقاست، برونو لومر، وزیر اقتصاد فرانسه و یکی از چهره‌های اصلی کابینه این کشور عصر چهارشنبه به فرودگاه اورلی پاریس رفت تا از محمد بن سلمان استقبال کند.

دیدار بن سلمان و مکرون در پاریس پس از دیدار این دو در شهر جده عربستان سعودی در ماه دسامبر سال گذشته میلادی صورت می‌گیرد. همچنین این دیدار، دو هفته پس از دیدار جو بایدن با بن سلمان در عربستان سعودی است.

مکرون در روزهای اخیر دیدارهای پی‌درپی با رهبران منطقه خاورمیانه داشته است. او به ترتیب و جداگانه میزبان یائیر لاپید، نخست‌وزیر اسرائیل، محمد بن زاید، رییس امارات متحده عربی و عبدالفتاح السیسی، رییس‌ جمهوری مصر بوده است.

انتظار می‌رود موضوع ایران که یکی از موضوعات دیدارهای پیشین مکرون با رهبران خاورمیانه بوده، در دیدار مکرون با بن سلمان نیز مورد بحث و گفت‌وگو قرار گیرد.

مکرون در دیدار با رییس امارات متحده عربی یک توافق راهبردی جامع در حوزه انرژی به امضا رساند و پیش‌بینی می‌شود با توجه به جنگ اوکراین و بحران افزایش قیمت نفت در جهان و کمبود گاز در اروپا، مسائل نفتی و انرژی در دیدار رییس جمهور فرانسه با ولیعهد عربستان سعودی نیز مطرح شود.

علاوه بر این، موضوع بحران لبنان که در دیدار پیشین مکرون و بن سلمان در جده مورد بررسی قرار گرفت، در پاریس دنبال خواهد شد.

سفر دو مرحله‌ای ولیعهد عربستان سعودی به دو کشور اتحادیه اروپا، اولین سفر او به این اتحادیه پس از جنجال بر سر پرونده قتل جمال خاشقجی به شمار می‌رود.

به گزارش رسانه‌های عربستان سعودی، در پایان سفر رسمی محمد بن سلمان به آتن، بیانیه مشترکی میان عربستان سعودی و یونان صادر شد که طی آن همه اشکال تروریسم و ترغیب به اقدامات خشونت‌آ‌میز محکوم شده و دو طرف خواستار اقدام همه‌جانبه جامعه بین‌المللی برای مقابله افراط‌گرایی شدند.

همچنین دراین بیانیه، بر اهمیت ابزارهای سیاسی و گفت‌وگو بر مبنای اصول اساسی منشور سازمان ملل متحد جهت تحقق راهکارهای پایدار برای حل منازعات و اختلافات تاکید شده است.

در جریان سفر ولیعهد عربستان سعودی به یونان توافقنامه‌هایی به ویژه در زمینه حمل و نقل دریایی، انرژی، فناوری‌های دفاعی، مدیریت زباله و زمینه‌های فرهنگی امضا شد.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

خبرها
چشم‌انداز
خبر
صفحه یک

رادیو

پادکست‌ها

وقت روایت شماست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما ارسال کنید.