گروسی: درباره برنامه هسته‌ای ایران نمی‌دانیم چه اتفاقی دارد می‌افتد

۱۴۰۱/۵/۴

ساعاتی پس از آنکه مقام‌های جمهوری اسلامی بر «خاموش ماندن» دوربین‌های آژانس تاکید کردند، مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی گفت دسترسی ما محدود شده و نمی‌دانیم در برنامه هسته‌ای ایران چه می‌گذرد.

رافائل گروسی، مدیرکل آژانس، روز دوشنبه سوم مرداد به شبکه خبری سی‌ان‌ان گفت: واقعیت این است که ایران شماری از دوربین‌های نصب‌شده را از مدار خارج کرده و تا زمانی که دسترسی کامل نداشته باشیم نمی‌دانیم چه می گذرد.

او پاسخ صریحی به سوالات مجری درباره میزان نزدیک بودن جمهوری اسلامی به بمب اتمی نداد و تنها گفت ایران در حال رفتن به سوی غنی‌سازی ۶۰ درصدی است «و این سطحی بسیار نزدیک به غنی‌سازی ۹۰ درصدی است که با آن می‌توان سلاح هسته‌ای ساخت».

گروسی با تاکید بر اینکه «با حرف نمی‌توان اعتمادسازی کرد» و جمهوری اسلامی باید به بازرسان اجازه دسترسی بدهد گفت: مذاکرات هسته‌ای ایران و کشورهای مذاکره کننده به مرحله‌ حساسی رسیده و فضا برای توافق هر روز تنگ‌تر و سخت‌تر می‌شود.

ساعاتی پیشتر محمد اسلامی، رییس سازمان انرژی اتمی ایران، گفته بود دوربین‌های نظارتی آژانس در تاسیسات هسته‌ای ایران همچنان خاموش می‌مانند.

او با انتقاد از مصاحبه قبلی گروسی گفت: دوربین‌ها برای رفع اتهام بود، اگر قرار است اتهام‌ها پابرجا بماند دلیلی ندارد که دوربین‌ها به جای بماند.

رافائل گروسی اخیرا در مصاحبه با روزنامه اسپانیایی ال‌پائیس گفته بود اقدام ایران در غنی‌سازی ۶۰ درصدی لزوما به معنی ساخت سلاح هسته‌ای نیست «اما کشوری که اهداف نظامی ندارد اقدام به غنی‌سازی ۶٠ درصدی نمی‌کند».

هفته گذشته کمال خرازی، مشاور امور بین‌الملل علی خامنه‌ای، گفته بود ایران توانایی ساخت سلاح اتمی را دارد اما قصد آن را ندارد؛ محمدجواد لاریجانی، از مقام‌های پیشین وزارت خارجه و قوه قضاییه، نیز گفته بود اگر جمهوری اسلامی بخواهد به سوی ساخت بمب اتمی برود کسی نمی‌تواند جلویش را بگیرد.

امروز
نگاه روز
اخبار ۲۳

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید