سفیر اسرائیل در سازمان ملل: شورای امنیت برای توقف برنامه اتمی ایران اقدامی نمی‌کند

۱۴۰۱/۵/۴

گیلاد اردان، سفیر اسرائیل در سازمان ملل، گفت که جمهوری اسلامی بیش از همیشه به سلاح هسته‌ای نزدیک‌ شده است و این خطر نه تنها منطقه بلکه تمام دنیا را تهدید می‌کند اما شورای امنیت سازمان ملل در این خصوص هیچ قدمی بر نمی‌دارد.

گیلاد اردان روز سه‌شنبه در نشست شورای امنیت درباره مسائل خاورمیانه، هشدار داد که جمهوری اسلامی بیشتر از همیشه به سلاح هسته‌ای نزدیک‌ شده است.

سفیر اسرائیل پس از نشست شورای امنیت، به مریم رحمتی، خبرنگار ایران اینترنشنال در سازمان ملل، گفت: دستیابی جمهوری اسلامی به سلاح اتمی نه تنها منطقه بلکه تمام دنیا را تهدید می‌کند و شورای امنیت سازمان ملل در این خصوص هیچ قدمی بر نمی‌دارد.

گیلاد اردان در پاسخ به این سوال که آیا گفت‌وگوهایی میان دولت‌ اسرائیل و آمریکا درباره مذاکرات احیای برجام در جریان است، گفت: نیازی به تحلیل رفتار جمهوری اسلامی در مذاکرات برجام نیست. ما واقعیت را با چشمان‌ خود می‌بینیم واقعیت این است که رژیم ایران نمی‌خواهد به این توافق برگردد.

سفیر اسرائیل در ادامه خاطرنشان کرد که جمهوری اسلامی در گذشته و همواره به نقض شدید تعهدات بین‌المللی خود ادامه داده است.

سفیر اسرائیل در سازمان ملل تاکید کرد که جمهوری اسلامی ایران در حال حاضر بیشتر از همیشه به دست‌یابی سلاح هسته‌ای نزدیک شده و سطح غنی‌سازی اورانیوم را نیز تقریبا تا درجه نظامی رسانده است.

اردان با انتقاد از نحوه برخورد شورای امنیت با رفتار جمهوری اسلامی گفت: رژیم ایران نه تنها خطری برای امنیت منطقه، بلکه خطری برای امنیت تمام دنیا است. این موضوعی ‌است که باید شورای امنیت به آن رسیدگی کند اما شورای امنیت در اینباره سکوت کرده است.

بنی گنتس، وزیر دفاع اسرائیل، نیز روز سه‌شنبه گفت که این کشور باید خود را برای اقدام نظامی یک‌جانبه علیه برنامه اتمی ایران آماده کند.

وزیر دفاع اسرائیل به کانال ۱۳ این کشور گفت: ایران فقط مشکل شخصی اسرائیل نیست و یک تهدید جهانی است.

گنتس با تاکید بر اینکه اسرائیل این توانایی را دارد که به برنامه اتمی ایران آسیب جدی وارد کند و آن را به تاخیر بیندازد، گفت: ما توانایی آن را داریم که به برنامه اتمی ایران آسیب جدی وارد کنیم یا آن را به تاخیر بیندازیم.

پیشتر نیز ایهود باراک، نخست وزیر پیشین اسرائیل، با انتشار مقاله‌ای در نشریه تایم عنوان کرده بود که ایران با تبدیل به کشور «در آستانه اتمی» بسیار نزدیک است و هشدار داد که برنامه اتمی تهران در حال رسیدن به نقطه‌ای است که دیگر حمله نقطه‌ای نمی‌تواند آن را متوقف کند.

به گفته نخست وزیر پیشین اسرائیل، متوقف کردن برنامه هسته‌ای ایران اکنون فقط با تعیین یک ضرب‌الاجل پرقدرت دیپلماتیک و با پشتوانه تهدید جنگ گسترده، می‌تواند ممکن شود.

جورپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، نیز روز سه‌شنبه با انتشار مقاله‌ای در فایننشال تایمز تاکید کرد که اکنون فرصت برای مصالحه‌ بیشتر در مذاکرات هسته‌ای ایران تمام شده است و یک متن توافق برای احیای برجام آماده شده است.

مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا خاطرنشان کرد که اگر این توافق رد شود، خطر یک بحران هسته‌ای خطرناک و افزایش انزوای ایران وجود دارد.

اخبار
اخبار
همسفر - فصل دوم

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید