نماینده پارلمان اوکراین به ایران‌اینترنشنال: اگر ایران به روسیه پهپاد بدهد غرب پاسخ می‌دهد

۱۴۰۱/۵/۳

اینا ساوسون، نماینده پارلمان اوکراین، به ایران اینترنشنال گفت: «در صورتی که تحویل پهپادهای ایرانی به روسیه تایید شود، غرب و آمریکا واکنش نشان خواهند داد.» یک مشاور رییس‌جمهور اوکراین نیز تاکید کرد که کی‌یف در این زمینه به جمهوری اسلامی اعتماد ندارد.

ساوسون در گفت‌وگو با ایران‌اینترنشنال با اشاره به تاثیر حمایت احتمالی نظامی تهران از مسکو بر موقعیت کلی جنگ گفت: «مقام‌های آمریکایی به طور واضح گفته‌اند در صورت حمایت نظامی دولت ایران از روسیه در مقابل اوکراین، آمریکا تحریم‌های شدیدتری علیه جمهوری اسلامی اعمال خواهد کرد.»

در هفته‌های اخیر تعدادی از مقام‌های آمریکایی نسبت به ارسال پهپاد ساخت ایران به روسیه برای استفاده در جنگ علیه اوکراین هشدار داده‌اند.

یک روز پس از سفر پوتین به تهران، مقام‌های پنتاگون، سازمان سیا و وزارت خارجه با هشدار نسبت به هر گونه اقدام جمهوری اسلامی در ارائه پهپاد به روسیه در میانه جنگ اوکراین، روی آوردن روسیه به ایران را نشان‌دهنده شدت انزوای مسکو در نتیجه حمله به اوکراین خواندند.

لوید آستین، وزیر دفاع آمریکا، نیز در یک نشست خبری در کنار ژنرال مارک میلی، رییس ستاد مشترک ارتش آمریکا، درباره نگرانی‌ها از ارسال پهپاد از سوی جمهوری اسلامی به روسیه برای کمک به این کشور در تهاجم به اوکراین، گفت: «ما به ایران توصیه می‌کنیم این کار را انجام ندهد. ما فکر می‌کنیم این کار ایده بسیار، بسیار بدی خواهد بود.»

علاوه بر نماینده پارلمان اوکراین، الکساندر رودنیانسکی، مشاور ولودیمیر زلنسکی رئیس‌جمهور اوکراین نیز به ایران‌اینترنشنال گفت: «این اخبار برای ما باعث نگرانی است اما در چند سال گذشته، یا شاید حتی یکی دو دهه گذشته، روسیه به طور روزافزونی به رژیمی مثل رژیم ایران تبدیل شده است. سرکوب بیشتر شده و اکنون به یک رژیم خودکامه و حتی یک دیکتاتوری تمام عیار تبدیل شده است.»

مشاور زلنسکی ادامه داد: «روسیه تحت رهبری پوتین به دنبال برپایی یک رژیم مثل ایران است. یک رژیم سرکوبگر که دائم از دروغ، فریب و تروریسم برای ماندن در قدرت استفاده می‌کند. بنابراین اتحاد میان ایران و روسیه جای تعجب ندارد.»

او با تاکید بر این که اوکراین در روابط خود با تهران «محتاط» و «هوشیار» است، درباره احتمال فروش پهپادهای ایرانی به روسیه گفت ایران خیلی سریع این احتمال را رد کرد، اما اوکراین به این اظهارات ایران اعتماد نمی‌کند.

این مقام اوکراینی همچنین گفت: «ما احتمال فروش پهپادهای ایرانی به روسیه را منتفی نمی‌دانیم تا زمانی که خلافش با سند و مدرک به ما ثابت بشود. با شناختی که ما از رژیم ایران داریم این انتظار را داریم که نوعی به روسیه کمک تسلیحاتی کند.»

او با اشاره به بهانه «دروغی» که روسیه برای حمله به اوکراین از آن استفاده کرد، افزود که اکنون ایران نیز در این زمینه «دروغ» می‌گوید.

علی خامنه‌ای هفته گذشته در دیدار با پوتین در تهران از حمله روسیه به اوکراین دفاع کرد و خطاب به او گفت: «در قضیه اوکراین چنانچه شما ابتکار عمل را به دست نمی‌گرفتید، طرف مقابل با ابتکار خود، موجب وقوع جنگ می‌شد.»

رهبر جمهوری اسلامی همچنین این ادعا را مطرح کرد که «اگر جلوی ناتو در اوکراین گرفته نمی‌شد، مدتی بعد به بهانه کریمه، همین جنگ را به راه می‌انداختند.»

نانسی پلوسی رییس مجلس نمایندگان آمریکا در واکنش به اظهارات اخیر خامنه‌ای درباره جنگ اوکراین به ایران اینترنشنال گفت: «حرف خامنه‌ای اهمیتی ندارد، آنچه مهم است تسلیحاتی است که ممکن است او در اختیار روسیه قرار دهد.»

خلاصه خبرها
چشم‌انداز با سیما ثابت
انسان، زمین، فردا

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید