صدها دادخواه و کنشگر داخل ایران به تداوم بازداشت خانواده‌های دادخواه اعتراض کردند

۱۴۰۱/۵/۲

نزدیک به پانصد نفر از دادخواهان و کنشگران صنفی و مدنی داخل ایران با انتشار بیانیه‌ای، به تداوم بازداشت اعضای خانواده‌های دادخواه آبان ۹۸اعتراض کردند و «خواهان آزادی فوری و بدون قید و شرط آنها» شدند.

در این بیانیه که روز یکشنبه دوم مرداد در شبکه‌های اجتماعی منتشر شد، در سلول انفرادی بودن مادران دادخواه، «فاجعه‌ای دردناک و زخمی کشنده بر پیکره عدالت و بر وجدان‌های نظاره‌گر خاموش» توصیف شده است.

آرش صادقی، آصف بختیاری، عباس واحدیان شاهرودی، فاطمه سپهری، مظاهر شهامت و علیرضا بهنام از امضاکنندگان این بیانیه هستند.

در روزهای اخیر و در پی موج دیگری از بازداشت‌ها و سرکوب‌ها، تعدادی از اعضای خانواده‌های دادخواه و برخی از فعالان سیاسی و هنرمندان از جمله محمد رسول‌اف، مصطفی آل‌احمد و جعفر پناهی بازداشت شدند.

در حالی که این موج بازداشت‌ها واکنش‌های گسترده بین‌المللی به همراه داشت، قوه قضاییه جمهوری اسلامی درباره وضعیت اعضای بازداشتی خانواده‌های دادخواه توضیحی ارائه نداده‌اند.

اما گزارش‌هایی درباره صدور قرار بازداشت یک ماهه برای برخی از بازداشت‌شدگان، از جمله محبوبه رمضانی و رحیمه یوسف‌زاده مادران پژمان قلی‌پور و نوید بهبودی، از کشته‌شدگان اعتراضات آبان ۹۸منتشر شد.

پیشتر منابع حقوق بشری تعداد دادخواهان بازداشت شده را دست‌کم ۱۰ نفر اعلام کرده بودند.

امضاکنندگان این بیانیه نیز با اشاره به آزادی تعدادی از مادران دادخواه، تایید کردند که ناهید شیرپیشه و مهرداد بختیاری، مادر و عموی پویا بختیاری، محبوبه رمضانی و رحیمه یوسف‌زاده همچنان «در سکوت رسانه‌ای تاسف‌انگیز پشت میله‌های زندانند.»

آنان نوشتند: «باور کردنی نیست مادرانی دادخواه که فرزندانشان در اعتراضی مدنی و مسالمت‌آمیز در آبانی تلخ، گلوله بر شقیقه‌شان فرو نشست و برای همیشه حق حیات از آنها سلب شد، اینک به جرم دادخواهی در گوشه زندان گرفتار آمده باشند.»

در بیانیه دادخواهان و کنشگران صنفی و مدنی داخل ایران همچنین ابراز امیدواری شده که «اصحاب رسانه، فعالان مدنی و سیاسی و همه آزادیخواهان و عدالت طلبان نسبت به این ظلم بزرگ ساکت نباشند و با حمایت از مادران دادخواه،اجازه ندهند بر کسانی که هر صبح تا شام سخت‌ترین لحظه‌ها را با درد فراق جگرگوشه‌هایشان، می‌گذرانند، ستمی دیگر روا داشته شود.»

بازداشت‌های اخیر در حالی است که پیش از این نیز نیروهای امنیتی جمهوری اسلامی شماری از معلمان و کارگران معترض و فعالان حقوق کارگران را در هفته‌های گذشته بازداشت کرده بودند.

موج جدید بازداشت‌ها در ایران با تداوم اعتراضات و پس از آن اوج گرفت که علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی، شرایط فعلی جمهوری اسلامی را مشابه سال ۱۳۶۰ خواند و گفت: «ما در سال ۶۰، در مقابل این همه حادثه و شدت عمل توانستیم روی پای خودمان بِایستیم و دشمن را ناامید کنیم، امروز هم می‌توانیم؛ خدای سال ۶۰، همان خدای امسال است.»

پیشتر خبرگزاری فارس، وابسته به سپاه پاسداران، خانواده‌های دادخواه بازداشت شده را به ارتباط با «سرویس جاسوسی بیگانه» و دریافت پول «از یک رابط مالی خارجی» متهم کرد.

اخبار
بررسی بازارها
خلاصه خبرها

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید