حمله اسرائیل به مواضع نیروهای سپاه پاسداران و حزب‌الله لبنان در جنوب دمشق

۱۴۰۱/۴/۳۱

منابع نظامی در سوریه گفتند که در پی حمله اسرائیل به اهدافی در حومه دمشق، سه نظامی کشته و هفت نفر دیگر زخمی شدند. رسانه‌های اسرائیل گزارش دادند که هدف این حملات یک مرکز ساخت پهپاد و پایگاه نیروهای ایران و شبه‌نظامیان حزب‌الله لبنان در حومه دمشق بوده است.

یک منبع نظامی سوری گفت که این حمله در اولین دقایق روز انجام شد و در آن نیروهای اسرائیلی با شلیک موشک از سمت جولان، اهدافی را در حومه دمشق مورد حمله قرار دادند.

خبرگزاری دولتی سوریه، سانا، نوشت: «پدافند هوایی در حومه دمشق برای مقابله با موشک‌های اسرائیل فعال شد و تعدادی از آنها را ساقط کرد.»

با این حال یک مقام‌های نظامی سوریه گفت که در اثر حمله موشکی اسرائیل سه نظامی کشته و هفت نفر نیز زخمی شدند و اصابت این موشک‌ها به نقاطی از حومه دمشق خسارات مادی نیز وارد کرد.

رسانه‌های اسرائیلی نیز از شنیده شدن صدای انفجارهای شدید در پایتخت سوریه در جریان حملات بامداد جمعه گزارش دادند.

بنابراین گزارش‌ها در جریان این حملات، اسرائیل پایگاهی در حومه سیده زینب در جنوب دمشق هدف قرار گرفت.

مقام‌های وزارت دفاع و ارتش اسرائیل که به جز در مورد حملات تلافی‌جویانه در مقابل حملات خاص به اسرائیل درباره مواردی چون این حمله به حومه دمشق اظهار نظر نمی‌کنند.

در همین حال روزنامه جروزالم پست گزارش داد که بامداد جمعه چهار حمله به مواضع ارتش سوریه و شبه‌نظامیان طرفدار ایران در حومه دمشق انجام شد و از جمله یک انبار متعلق به سپاه پاسداران و اهدافی در شهر هجیره در جنوب دمشق مورد حمله قرار گرفت.

بنابر این گزارش در یکی از این حملات، موشک به مجتمع هیثم سلیمان، مجتمع ساخت ایران، اصابت کرد و تلفات و خساراتی به شبه‌نظامیان حزب‌الله لبنان که این منطقه مستقر هستند وارد کرد و مجروحان به بیمارستانی در همان نزدیکی منتقل شده‌اند.

جروزالم پست افزود که منابع نزدیک به مخالفان سوری گفتند که حملات بامداد جمعه یک کارخانه تولید هواپیماهای بدون سرنشین در سیده زینب و یکی از مراکز استقرار شبه‌نظامیان ایرانی در آن نزدیکی را هدف قرار دادند و «حداقل ۱۰ نفر از شبه‌نظامیان» کشته شدند.

تایمز اسرائیل نیز تاکید کرد حتی با وجود بدتر شدن روابط با مسکو در هفته‌های اخیر، حملات اسرائیل در حریم هوایی سوریه که عمدتا تحت کنترل روسیه است، ادامه یافته است.

این سومین حمله اسرائیل به اهدافی در سوریه در ماه ژوئیه است. پیش از این، اسرائیل در دوم ژوئیه به یک پایگاه در شهر الحمیدیه در جنوب طرطوس، نزدیک به مرز لبنان، حمله کرد و پس از آن ششم ژوئیه نیز در جریان حمله اسرائیل به مناطق مرزی نیز یک نیروی نظامی سوریه کشته شد.

به گزارش تایمز اسرائیل، در دهه گذشته نیروهای اسرائیلی صدها حمله هوایی به اهدافی در سوریه انجام داده‌اند و تمرکز این حملات بر مقابله با اقدامات ایران برای انتقال تسلیحات به حزب‌الله لبنان یا جلوگیری ایجاد پایگاهی در مرزهای شمالی اسرائیل بوده است.

خلاصه خبرها
تیتر اول
مستند کوتاه - هری ترومن

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید