با حکم قاضی، هفت ایرانی متهم به تلاش برای ترور اسرائیلی‌ها‌ در استانبول در بازداشت ماندند

۱۴۰۱/۴/۳۱

دادگاه کیفری استانبول برای هفت نفر از هشت مظنون ایرانی که به اتهام برنامه‌ریزی برای ترور شهروندان اسرائیلی در ترکیه دستگیر شده‌اند، قرار بازداشت صادر کرد.

به گزارش خبرگزاری آناتولی، بر اساس پرونده تشکیل شده از سوی دادستان عمومی استانبول، پنج مظنون ایرانی در ۱۷ ژوئن طی عملیاتی به وسیله پلیس، به اتهام «جاسوسی نظامی یا سیاسی» دستگیر شدند.

در تاریخ ۲۹ ژوئن، قاضی دادگاه برای متهمان به نام‌های «مجید-ن»، «علیرضا-س»، «محمود-ح»، «حسن-ح» و «مریم- م» حکم بازداشت صادر کرد.

بر اساس گزارش آناتولی، دادگاه کیفری استانبول برای «مریم-م» حکم ممنوعیت سفر و آزادی مشروط صادر و سایر مظنونان نیز بازداشت شدند.

در ادامه تحقیق و بازجویی‌ها، عملیات دوم پلیس در روز ۱۴ ژوییه در اطراف هتلی در میدان تقسیم انجام شد.

در این عملیات نیز «کیوان-م» به ظن سازماندهی ترور، «جمال- ج» به اتهام «برنامه‌ریزی برای اجرای عملیات مسلحانه» و «ایمان-س» که عملیات شناسایی و کشف را انجام داد، دستگیر شدند.

این افراد نیز پس از بازجویی به حکم قاضی در بازداشت ماندند.

در این عملیات سه قبضه کلت کمری، دو دستگاه لیزر سیاه متصل به کلت کمری، سه عدد صداخفه‌کن و تعداد زیادی گلوله کشف و ضبط شده است.

در روزهای گذشته روزنامه صباح ترکیه تصاویر و جزییاتی از نقشه این افراد برای ترور شهروندان اسرائیلی در استانبول منتشر کرد و همزمان، نخست وزیر اسرائیل بار دیگر از ترکیه به خاطر خنثی کردن این طرح تشکر کرد.

روزنامه صباح در گزارش جدید خود که روز یک‌شنبه ۱۹ تیر ماه منتشر شد، نوشت که سازمان اطلاعات ترکیه (میت) و اطلاعات پلیس استانبول دریافته بودند اعضای این تیم ترور در تاریخ‌های مختلفی وارد استانبول شده و مخفیانه با هم دیدار کرده‌اند.

بنا بر این گزارش، هدف نخست این تیم نزدیک شدن به یوسف لوی-سفاری، دیپلمات اسرائیلی و کشتن او بود. لوی-سفاری قبلا سرکنسول اسرائیل در استانبول بود و در آن زمان در این شهر حضور داشت.

هدف بعدی تیم ترور، کشتن گروهی از گردشگران اسرائیلی بود که قرار بود در همان هتل در محله بی‌اوغلو در استانبول اقامت داشته باشند.

اعضایی از تیم ترور نیز پیش از ورود گردشگران اسرائیلی در آن هتل اقامت کردند. بنابر این گزارش، نیروهای امنیتی ترکیه بی سر و صدا هتل گردشگران اسرائیلی را تغییر دادند.

اندکی پس از افشای طرح جمهوری اسلامی برای کشتن اتباع اسرائیلی در ترکیه حسین طائب از ریاست سازمان اطلاعات سپاه پاسداران برکنار شد.

همچنین روابط ترکیه و جمهوری اسلامی با تنش همراه شد و سفر حسین امیرعبداللهیان به آنکارا چندین بار به تعویق افتاد.

چشم‌انداز با سیما ثابت
بررسی بازارها
امروز

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید