رییس سازمان اطلاعات مخفی بریتانیا: فکر نمی‌کنم خامنه‌ای خواهان احیای برجام باشد

۱۴۰۱/۴/۳۰

ریچارد مور، رییس سازمان اطلاعات مخفی بریتانیا (ام‌آی‌ سیکس)، درباره مذاکرات احیای برجام گفت فکر نمی‌کند رهبر جمهوری اسلامی بخواهد به توافقی برسد، اما جمهوری اسلامی در عین حال نمی‌خواهد به این مذاکرات پایان دهد.

رییس سازمان اطلاعات مخفی بریتانیا در نشست امنیتی اسپن در ایالت کلرادو آمریکا گفت: «من به این برداشت نرسیده‌ام که به نقطه مورد نظر می‌رسیم. فکر نمی‌کنم رهبر ایران بخواهد به توافق برسد.»

او در عین حال خاطرنشان کرد: «ایرانی‌ها از طرفی هم نمی‌خواهند مذاکرات را پایان دهند، در نتیجه ممکن است مدتی این رویه ادامه پیدا کند.»

ریچارد مور همچنین گفت: «من فکر می‌کنم توافق قطعا روی میز است و موضع اتحادیه اروپا و دولت آمریکا در این مورد کاملا مشخص است و بعید است که چین و روسیه بخواهند در این مورد مانع ایجاد کنند. اما در همین حال فکر نمی‌کنم که ایرانی‌ها به دنبال آن باشند.»

از سوی دیگر، بنی گنتس، وزیر دفاع اسرائیل، در کنفرانس امنیتی اسپن گفت کشورش به عنوان آخرین راه حل اگر لازم شود توانایی نظامی لازم برای جلوگیری از دستیابی ایران به سلاح هسته‌ای را دارد.

گنتس گفت: «آیا ما قادریم اگر لازم شد برای جلوگیری از آن عملیات نظامی انجام دهیم؟ بله. آیا ما در حال ساخت این توانایی هستیم؟ بله. آیا باید به عنوان آخرین راه به آن متوسل شویم؟ بله. و امیدوارم حمایت آمریکا را نیز با خود داشته باشیم.»

وزیر دفاع اسرائیل گفت: «ایران بزرگ‌ترین چالش جهانی است و در مراحل بعدی بزرگ‌ترین چالش علیه منطقه و تهدیدی علیه اسرائیل است. آنچه در نقاط مختلف جهان می‌بینیم، نشان می‌دهد که ایران تنها اسرائیل را تهدید نمی‌کند.»

او افزود: «ایران در شرایطی که سلاح هسته‌ای ندارد در منطقه اقدامات مخرب انجام می‌دهد، چه برسد به اینکه به بازدارنگی هسته‌ای هم برسد. به همین دلیل نمی‌توانیم به ایران اجازه هسته‌ای شدن بدهیم.»

گنتس با اشاره به عزم جمهوری اسلامی برای از بین بردن موجودیت اسرائیل، بر «مسئولیت تاریخی» کشورش در جلوگیری از «هسته‌ای شدن» ایران تاکید کرد.

معاون وزیر امور سیاسی بحرین هم که در این نشست سخنرانی می‌کرد از پاسخ به پرسشی درباره احتمال حضور کشورش در حمله احتمالی علیه تاسیسات هسته‌ای ایران خودداری کرد، اما به صورت تلویحی این احتمال را مردود ندانست.

روز چهارشنبه نیز، ویلیام برنز، رییس سازمان سیا، در سخنرانی خود در نشست امنیتی اسپن گفته بود که بر اساس برآورد اطلاعاتی ایالات‌متحده، جمهوری اسلامی از سال ۲۰۰۴ تلاش‌های قبلی خود برای دستیابی به تسلیحات هسته‌ای را از سر نگرفته است.

جهان‌نما
اخبار
خبر ورزشی

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید