ترکیه حمله به شمال عراق را رد کرد؛ اعتراض مقام‌های عراقی ادامه دارد

۱۴۰۱/۴/۳۰

همزمان با ادامه اعتراض‌ مقامات عراقی به حمله موشکی و توپخانه‌ای منتسب به ترکیه به منطقه‌ گردشگری در شمال عراق، ترکیه انتساب این حملات به خود را رد کرد و آن را به پ.ک.ک (حزب کارگران کردستان) نسبت داد.

روز پنجشنبه ۳۰ تیر نخست وزیر عراق برای همدردی با جان‌باختگان حمله موشکی و توپخانه‌ای به منطقه‌ گردشگری زاخو در استان دهوک، یک روز عزای عمومی اعلام کرد.

اعتراض مقامات عراقی به ترکیه به دلیل این حمله همچنان ادامه دارد و وزارت خارجه این کشور سفیر ترکیه را احضار کرده است.

همچنین گروهی از شهروندان عراق در کربلا و بغداد در واکنش به این حمله تجمع و پرچم ترکیه را آتش زدند.

در همین حال کنسولگری آلمان در اربیل اعلام کرد که از خبر کشته شدن تعداد زیادی از غیرنظامی در این حمله شوکه شده است و خواستار تحقیقات فوری شد.

وزارت خارجه بریتانیا نیز اعلام کرد که به‌طور جدی نگران تلفات غیرنظامیان ناشی از این حمله است.

وزارت خارجه آمریکا نیز تاکید کرد که هر اقدام نظامی در عراق باید به استقلال و یکپارچگی سرزمینی این کشور احترام بگذارد.

به گفته مقام‌های اقلیم کردستان عراق، در حمله موشکی و توپخانه‌ای ترکیه به منطقه‌ گردشگری زاخو در استان دهوک، دست‌کم ۹ غیرنظامی از جمله یک کودک یک ساله کشته و ۲۳ نفر زخمی شدند.

تلویزیون روداو به نقل از مقامات محلی نوشت که ۱۶ نفر از مجروحان در بیمارستان بستری هستند و وضعیت آنان پایدار است.

ترکیه این حمله را تکذیب کرده و آن را به گروه پ.ک.ک نسبت داده است.

در همین حال مولود چاووش اوغلو، وزیر خارجه ترکیه، گفت داعش در عراق به طور قابل ملاحظه‌ای پاکسازی شده اما پ.ک.ک موجودیت خود در این کشور را حفظ کرده است.

او همچنین افزود: «حمله‌ای به سفارتخانه ترکیه در بغداد انجام نشده است و مقامات عراقی تدابیر لازم را اتخاذ کرده‌اند.»

ترکیه از دو سال پیش بارها شمال عراق را مورد حملات هوایی قرار داده و هدف از این حملات را حمله به مواضع گروه پ.ک.ک ذکر کرده است.

آنکارا همچنین کردهای شمال سوریه را که متحد آمریکا هستند، شاخه‌ای از حزب کارگران کردستان ترکیه و یک گروه «تروریستی» می‌داند و بر برنامه خود برای حمله به شمال سوریه تاکید دارد.

علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی روز سه‌شنبه در دیدار با رجب طیب اردوغان، رییس جمهور ترکیه، حمله ترکیه به شمال سوریه را به ضرر منطقه خواند.

با این حال اردوغان در بازگشت از ایران به ترکیه، بار دیگر تاکید کرد که تا زمانی که نگرانی‌های امنیتی آنکارا در مورد نیروهای کرد شمال سوریه برطرف نشود، حمله جدید ترکیه به این منطقه در دستور کار خواهد بود.

تازه‌ترین خبرها

اخبار
چشم‌انداز با سیما ثابت

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید