مقام‌های ارشد آمریکا نسبت به پیامدهای ارائه احتمالی پهپادهای ایران به روسیه هشدار دادند

۱۴۰۱/۴/۳۰

یک روز پس از سفر پوتین به تهران، مقام‌های پنتاگون، سازمان سیا و وزارت خارجه با هشدار نسبت به هر گونه اقدام جمهوری اسلامی در ارائه پهپاد به روسیه در میانه جنگ اوکراین، روی آوردن روسیه به ایران را نشان‌دهنده شدت انزوای مسکو در نتیجه حمله به اوکراین خواندند.

لوید آستین، وزیر دفاع آمریکا، چهارشنبه در یک نشست خبری در کنار ژنرال مارک میلی، رییس ستاد مشترک ارتش آمریکا، درباره نگرانی‌ها از ارسال پهپاد از سوی جمهوری اسلامی به روسیه برای کمک به این کشور در تهاجم به اوکراین، گفت: «ما به ایران توصیه می‌کنیم این کار را انجام ندهد. ما فکر می‌کنیم این کار ایده بسیار، بسیار بدی خواهد بود.»

لوید آستین و مارک میلی هر دو در این نشست از ارائه جزییات درباره چگونگی اقدام آمریکا برای جلوگیری از ارائه پهپادهای ایران به روسیه خودداری کردند.

ند پرایس، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا، نیز در نشست خبری خود سفر پوتین به ایران را نشان‌دهنده شدت انزوای روسیه پس از حمله به اوکراین خواند و گفت: «علاقمندی پوتین به خرید پهپادهای ایران نشان می‌دهد تحریم‌های غرب علیه روسیه نتیجه داده و روسیه به مواد، تجهیزات و فناوری لازم برای صنایع نظامی خود دسترسی ندارد.»

ویلیام برنز، رییس سازمان سیا، نیز در سخنرانی خود در نشست امنیتی اسپن در ایالت کلرادو برنامه پهپادی ایران را تهدیدی چشمگیر خواند و علاقمندی روسیه برای خرید این پهپادها را نشان‌دهنده سطح پیشرفتگی این پهپادها دانست.

رییس سازمان سیا خاطرنشان کرد: ایران و روسیه به هم نیاز دارند، اما به یکدیگر اعتماد ندارند. آنها در بازار انرژی و از نظر تاریخی رقبای هم به شمار می‌آیند.

هفته گذشته، جیک سالیوان، مشاور امنیت ملی کاخ سفید اعلام کرد که ایران خود را برای ارائه صدها پهپاد تهاجمی به روسیه آماده می‌کند، اما تاکنون مدرکی در ارتباط با ارائه این پهپادها به مسکو وجود ندارد.

سی‌ان‌ان به نقل از مقام‌های آمریکایی گزارش داد یک هیات روسیه ماه گذشته دست‌کم دو بار از پایگاه هوایی کاشان بازدید کرد و مقام‌های ایرانی پهپادهای شاهد-۱۹۱ و شاهد-۱۲۹ را به آن‌ها نشان دادند.

با این حال وزارت خارجه ایران ضمن رد این اتهام‌ها، این گزارش‌ها را بی‌پایه و اساس خوانده است.

انسان، زمین، فردا
اخبار
چشم‌انداز با سیما ثابت

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید