سناتور ارنست به ایران اینترنشنال: اظهارات ایران درباره بمب اتم باید بیدارباش بایدن باشد

۱۴۰۱/۴/۲۸

جونی ارنست، عضو سنای آمریکا که طرحی برای اتحاد در خاورمیانه با هدف مقابله با جمهوری اسلامی به کنگره ارائه کرده، به آرش اعلایی از ایران‌اینترنشنال گفت اظهارات اخیر مشاور خامنه‌ای درباره توانایی جمهوری اسلامی برای ساخت بمب اتمی باید در حکم بیدارباش برای دولت بایدن باشد.

سناتور ارنست درباره اظهارات اخیر کمال خرازی گفت: «معتقدم اظهار نظر او باید زنگ بیدارباش برای دولت بایدن و برای بقیه در خاورمیانه باشد.»

کمال خرازی، مشاور خامنه‌ای، به الجزیره گفته بود جمهوری اسلامی توانایی فنی ساخت بمب اتمی را دارد. پس از او محمدجواد لاریجانی نیز اظهاراتی مشابه بیان کرد.

سناتور ارنست در ماه‌های اخیر طرحی را با عنوان «بازداشتن نیروهای دشمن و فعال‌سازی دفاع ملی» (DEFEND) به کنگره آمریکا ارائه کرده که هدف از آن مقابله با تهدیدات جمهوری اسلامی در منطقه است.

او درباره این طرح به ایران اینترنشنال گفت: این طرح «کشورهای عضو پیمان ابراهیم و برخی از سایر شرکا و دوستان و متحدان ما در منطقه را گرد هم می‌آورد و زمینه‌ای برای ایجاد دفاع و حفاظت در مقابل ایران فراهم می‌کند.» سناتور ارنست با تاکید بر دسترسی جمهوری اسلامی به فن‌آوری و پیشرفت سریع، هشدار داد: «بدانیم که ایران هیچ‌گاه در راستای منافع آمریکا قدم برنمی‌دارد.»

جمهوری‌خواهان آمریکا بارها هشدار داده‌اند توسعه برنامه هسته‌ای ایران با احیای توافق قبلی برجام مهار نخواهد شد و دولت بایدن نباید به این توافق بازگردد.

با این حال دولت جو بایدن می‌گوید به رغم دیدگاه‌ها در آمریکا و همچنین در منطقه و اسرائیل، همچنان احیای برجام را گزینه‌ای مناسب می‌داند.

سناتور جونی ارنست درباره سفر پوتین نیز به ایران اینترنشنال گفت: «همین واقعیت که پوتین به ایران سفر می‌کند تمام چیزی را که باید درباره انگیزه‌هایشان بدانیم به دنیا می‌گوید.»

پوتین قرار است در تهران برای پنجمین بار با علی خامنه‌ای دیدار کند.

او همچنین قرار است روز سه‌شنبه در تهران در نشست سه‌جانبه روسای جمهوری روسیه، ترکیه و ایران حاضر شود.

خلاصه خبرها
چشم‌انداز با سیما ثابت
انسان، زمین، فردا

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید