تاکید بر پاسخگو کردن جمهوری اسلامی در بیست و هشتمین سالروز انفجار آمیا

۱۴۰۱/۴/۲۸

همزمان با ۲۷ تیرماه، بیست و هشتمین سالروز انفجار مرکز یهودیان در بوئنوس‌آیرس، برخی از مقام‌های فعلی و سابق آرژانتین، اسرائیل و آمریکا و همچنین شماری از فعالان سیاسی و مدنی بر ضرورت پاسخگو کردن مقام‌های جمهوری اسلامی تاکید کردند.

انفجار در مرکز همیاری یهودیان در بوئنوس‌آیرس که ۲۷ تیر ۷۳ روی داد ۸۵ کشته برجای گذاشت و پس از تحقیقاتی مفصل، از جمهوری اسلامی و گروه حزب‌الله لبنان به عنوان طراح و عامل این اقدام تروریستی یاد شد.

ند پرایس، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا، در اطلاعیه‌ای به مناسبت سالروز انفجار آمیا تاکید کرد که این حمله به دست حزب‌الله و با حمایت جمهوری اسلامی انجام شد.

او با تاکید بر اینکه «مقام‌های ارشد حکومت ایران مستقیما در این حمله نقش داشتند و حزب‌الله آن را زیر نظر رژیم ایران انجام داد»، در اطلاعیه‌ای نوشت: حق مردم آرژانتین است که عوامل مسئول در این حمله را به دست عدالت بسپرند.

سایر مقام‌ها و فعالان مختلف نیز روز دوشنبه با استفاده از هشتگ اسپانیایی «آمیا۲۸ سال» (AMIA28Anos) به اظهار نظر درباره این واقعه تروریستی پرداختند.

دبورا لیپستاد، نماینده ویژه آمریکا در مقابله با یهودستیزی، با اشاره به دیدارش با مقام‌های بنیاد آمیا، به مصونیت عوامل این حمله از مجازات اشاره کرد و در توییتی نوشت: «تاخیر در عدالت انکار عدالت است.»

پلیس بین‌الملل به درخواست آرژانتین برای شش مقام جمهوری اسلامی که متهم به دست داشتن در این حمله خونبار هستند حکم جلب بین‌المللی صادر کرده است.

این افراد شامل علی فلاحیان وزیر وقت اطلاعات، محسن رضایی فرمانده وقت سپاه، احمد وحیدی فرمانده سابق نیروی قدس و وزیر فعلی کشور، احمدرضا اصغری دبیر پیشین سفارت جمهوری اسلامی ایران در بوئنوس‌آیرس، و محسن ربانی رایزن فرهنگی پیشین در این سفارت، و عماد مغنیه رییس وقت ستاد عملیات حزب‌الله، می‌شوند.

متهم شدن حکومت آرژانتین به لاپوشانی در این پرونده در ازای دریافت رشوه نفتی از جمهوری اسلامی، و کشته شدن آلبرتو نیسمان که این اتهام را مطرح کرده بود پرونده آمیا را در این کشور به یکی از پرونده‌های پیچیده تبدیل کرد.

حرف آخر با پوریا زراعتی
اخبار و اخبار ورزشی
همسفر - فصل دوم

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید