اعلام مخالفت حوثی‌ها با تمدید آتش‌بس یمن، در واکنش به سفر بایدن به عربستان سعودی

۱۴۰۱/۴/۲۶

شبه‌نظامیان حوثی یمن که تحت حمایت و نفوذ جمهوری اسلامی قرار دارند، با انتقاد از سفر جو بایدن رییس جمهور آمریکا به عربستان سعودی، اعلام کردند با تمدید آتش‌بس میان طرفین درگیر در یمن موافقت نمی‌کنند.

شورای سیاسی حوثی‌های یمن روز یکشنبه ۲۶ تیر با انتشار بیانیه‌ای نوشتند: «ما هرگونه پیامد سفر رئیس‌جمهور آمریکا به منطقه را که حاکمیت، امنیت و ثبات یمن را تحت تاثیر قرار می‌دهد، رد می‌کنیم.»

پس از دیدار بایدن با مقام‌های عربستان سعودی، کاخ سفید در بیانیه‌ای اعلام کرد ریاض متعهد به تمدید و تقویت آتش‌بس با میانجیگری سازمان ملل متحد در یمن است و به گفت‌وگوها برای پایان دادن به جنگ یمن متعهد خواهد شد.

در جنگ یمن که از هفت سال پیش آغاز شده، شبه‌نظامیان تحت حمایت جمهوری اسلامی با نیروهای دولت یمن که از سوی سازمان ملل متحد به رسمیت شناخته می‌شود، درگیرند و توانستند کنترل صنعا پایتخت این کشور را به دست گیرند.

طرفین جنگ در ماه آوریل با یک آتش‌بس دوماهه موافقیت کردند که این آتش‌بس در ماه ژوئن برای دو ماه دیگر تمدید شد.

در بیانیه کاخ سفید آمده بود که آتش‌بس یمن بار دیگر تمدید خواهد شد، اما شبه‌نظامیان حوثی تاکید کردند که این آتش‌بس یک «تجربه ناامیدکننده» بود که در آینده قابل تکرار نیست.

بلومبرگ نوشت که با این حال به نظر می‌رسد که بیانیه حوثی‌ها راه را همچنان برای برخی مذاکرات باز می‌گذارد.

در زمان آتش‌بس، مجموعه‌ای از اقدام‌ها مثل بازگشایی فرودگاه صنعا (تحت کنترل شبه‌نظامیان حوثی یمن) به روی پروازهای تجاری، تسهیل تأمین سوخت و رفع محاصره‌های اعمال شده بر برخی شهرها نیز صورت گرفت.

این آتش‌بس همچنین به کاهش بحران انسانی در یمن که سازمان ملل متحد بارها نسبت به آن هشدار داده، کمک کرد.

همچنین ائتلاف نظامی تحت رهبری عربستان سعودی بیش از ۱۰۰ زندانی حوثی را آزاد و آنها را به یمن منتقل کرد.

در سال‌های اخیر حملات موشکی و پهپادی حوثی‌های یمن علیه عربستان سعودی افزایش یافته است.

پیشتر مرکز مطالعات استراتژیک و بین‌المللی، اندیشکده واقع در واشینگتن، اعلام کرده تعداد حملات حوثی‌ها علیه عربستان سعودی در سال ۲۰۲۱ نسبت به سال گذشته‌اش بیش از دو برابر شده بود.

جو بایدن پس از رسیدن به ریاست جمهوری آمریکا، ضمن تأکید بر تقویت تلاش‌های دیپلماتیک برای پایان دادن به جنگ یمن، گفت که آمریکا به حمایت از عربستان سعودی برای دفاع از حق حاکمیت و قلمرو خود ادامه می‌دهد.

خبر ورزشی
نگاه روز
جهان‌نما

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید