تظاهرات در اعتراض به خشک شدن دریاچه ارومیه‌؛ معترضان بازداشت شدند

۱۴۰۱/۴/۲۵

صدها نفر از مردم ارومیه، مرکز استان آذربایجان غربی، روز شنبه ۲۵ تیرماه، در پاسخ به فراخوان‌های قبلی برای اعتراض به خشک شدن دریاچه ارومیه و رسیدگی نکردن مسئولان کشور برای جلوگیری از این فاجعه زیست محیطی به خیابان‌ها آمدند و تجمع کردند.

معترضان در خیابان‌ها شعارهایی از جمله «اورمو گؤلو جان وئریر، مجلیس اونون قتلینه فرمان وئریر» (دریاچه ارومیه جان می‌دهد، مجلس به قتل آن فرمان می‌دهد) سر دادند.

بر اساس ویدیوهای منتشر شده در رسانه‌های اجتماعی، نیروهای امنیتی و ضد شورش در خیابان‌های ارومیه و تبریز حضور گسترده داشتند و معترضان خطاب به ماموران امنیتی شعار «‌بی‌شرف بی‌شرف» سر دادند.

به گزارش پایگاه خبری هرانا، دست‌کم ۱۳ شهروند و فعال مدنی ساکن شهرهایی از جمله ارومیه، تبریز، میاندوآب و نقده توسط نیروهای امنیتی بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شدند.

فعالان مدنی آذربایجانی طی یک هفته گذشته در پی افزایش نگرانی‌ها از احتمال خشک شدن کامل دریاچه ارومیه فراخوان‌هایی را در رسانه‌های اجتماعی منتشر کرده بودند.

رحیم جهانبخش، فرمانده انتظامی آذربایجان غربی با تایید خبر بازداشت معترضان، آنها را «اشرار و معاند» خواند و گفت که آنها قصد «تخریب اموال عمومی و برهم زدن امنیت مردم» را داشتند.

خبرگزاری فارس وابسته به سپاه پاسداران، با انتشار گزارش مفصلی از تجمعات روز شنبه در اعتراض به خشک شدن دریاچه ارومیه، شمار معترضان را «چند ده نفر» خواند و در ادامه نوشت: «بررسی‌های خبرنگار فارس نشان می‌دهد تصاویر پخش شده از تجمع مردم در اردبیل قدیمی است.»

وضعیت دریاچه ارومیه در ۲۰ سال گذشته بحرانی بوده است و فعالان محیط زیست بارها نسبت به احتمال خشکی کامل آن هشدار داده بودند.

شماری از مقام‌های دولت جمهوری اسلامی طی روزهای گذشته درباره وضعیت دریاچه ارومیه هشدار دادند. امیرعباس جعفری، مدیر کل مدیریت بحران آذربایجان‌ غربی، اعلام کرد که ۹۵ درصد از آب این دریاچه خشک شده است و از سوی دیگر محمدصادق معتمدیان، استاندار آذربایجان‌غربی، خواستار تسریع در طرح انتقال آب از کانی سیب به دریاچه ارومیه شد.

روز سه‌شنبه ۲۱ تیر ماه مجلس طرح تحقیق و تفحص از عملکرد ستاد احیای دریاچه ارومیه (کارگروه ملی نجات دریاچه ارومیه) را تصویب کرد.

ستاد احیای دریاچه ارومیه در واکنش به این تحقیق و تفحص اعلام کرد پس از سال ۸۹ و با وجود تصمیم دولت برای اعلام تشکیل ستاد اجرایی مدیریت حوضه آبریز دریاچه ارومیه، اقداماتی که باعث کاهش آب این دریاچه شده ادامه یافته است.

بر اساس این گزارش در این سال دو سد جدید زوال و دریک با مجموع قدرت تنظیم ۱۶۸ میلیون مترمکعب افتتاح شدند و با توسعه بی‌رویه، پای خود را بیش از پیش روی گلوی دریاچه ارومیه فشردند.

دولت حسن روحانی ستاد احیای دریاچه ارومیه را تشکیل داد اما وضعیت بحرانی این دریاچه عملا تغییری نکرده است.

امروز
مستند کوتاه - هری ترومن
اخبار ۲۳

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید