مقتدی صدر خواستار توقف «دخالت بیگانگان» در امور سازمان حشد الشعبی و کنترل سلاح بی‌ضابطه شد

۱۴۰۱/۴/۲۴

صدها هزاران نفر از هواداران مقتدی صدر، روحانی شیعه پرنفوذ در عراق و جریان سیاسی تحت رهبری او، امروز (۲۴ تیر)، در جریان برگزاری نماز جمعه به خیابان‌های بغداد آمدند.

صدر در پیام خود که در جمع هوادارانش قرائت شد، اعلام کرد امکان تشکیل دولتی قوی با وجود سلاح بی‌ضابطه وجود ندارد؛ پیامی برای گروه‌های مورد حمایت جمهوری اسلامی.

جمعیتی عظیم از هواداران مقتدی صدر و جریان سیاسی صدر، امروز و در جریان برگزاری نماز جمعه، خیابان‌های بغداد را تسخیر کردند. شماری از این هواداران در حالی کفن‌پوش به خیابان آمدند که نماینده دفتر صدر در امور استان‌های عراق، شمار آنان را یک میلیون نفر اعلام کرد.

برگزاری این نماز جمعه با توجه به تغییر و تحولات سیاسی در عراق از هفته‌های گذشته مورد توجه بود.

در جریان برگزاری آن‌چه «نماز اتحاد» در بغداد خوانده شده و هواداران صدر از شهرهای مختلف برای شرکت در آن دعوت شده بودند، محمود الجیاشی، نماینده و رئیس دفتر مقتدی صدر، در پیامی از سوی این روحانی پرنفوذ شیعه، تأکید کرد سازمان حشد الشعبی باید از تجارت، سیاست و منازعات به دور بماند.

صدر در پیام خود خواست تا «دخالت بیگانگان» در امور حشد الشعبی متوقف و صفوف این نیروها، از «افراد نالایق» پاک و دوباره ساماندهی شود.

این روحانی پرنفوذ شیعه همچنین از حشد الشعبی که نیروی شبه نظامی مورد حمایت جمهوری اسلامی است، خواست تا از مناطق سنی‌نشین، عقب‌نشینی کند.

او از فشار گروه‌های شبه‌نظامی بر ارتش و نیروهای پلیس انتقاد کرد و خواستار توقف اعمال چنین فشارهایی شد.

پیش از قرائت پیام مقتدی صدر به وسیله الجیاشی، نمازگزاران شهرک صدر در شعارهایشان اعلام کردند که «گوش به فرمان» صدر هستند نه کسانی که «از تهران هدایت می‌شوند».

به درخواست مقتدی صدر، رهبر جریان صدر، امروز صدها هزار تن از سراسر عراق برای پیوستن به نماز اتحاد، وارد شهرک صدر بغداد شده بودند.

بنا بر اعلام خبرنگار ایران‌اینترنشنال، شب گذشته از بیم ورود هواداران معترض صدر به منطقه سبز بغداد و محاصره مجلس نمایندگان، تمامی جاده‌های منتهی به این منطقه، به وسیله نیروهای امنیتی مسدود شدند.

مقتدی صدر هم شب گذشته از نجف وارد بغداد شده بود و گفته شده بود امروز در «نماز میلیونی» شرکت می‌کند.

برخی منابع مطلع از احتمال برگزاری تظاهرات و پیشروی معترضان به سمت منطقه سبز بغداد خبر داده بودند.

برقراری امنیت در شهرک صدر امروز با نیروهای سرایا السلام بود و چهره‌های بلندپایه جریان صدر هم به نماز گزاران پیوستند.

چند چند
یکی از ما
اخبار

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید