حزب دموکرات کردستان ایران وزارت اطلاعات را به انتشار اخبار جعلی برای اعدام بیشتر متهم کرد

۱۴۰۱/۴/۲۲

وزارت اطلاعات جمهوری اسلامی از بازداشت «یک شبکه ۱۰ نفره» خبر داد و آن‌ها را به «تجزیه‌طلبی» و اقدام‌های خرابکارانه متهم کرد. مسئول بخش نظامی حزب دموکرات کردستان ایران اما این ادعای وزارت اطلاعات را «خبر جعلی» و تلاش برای «ایجاد فضای فشار و تهدید و اعدام بیشتر» توصیف کرد.

رسانه‌های ایران روز چهارشنبه ۲۲ تیر از قول وزارت اطلاعات نوشتند افراد شبکه مورد ادعای این وزارتخانه در حالی بازداشت شده‌اند که «در قالب چند هسته‌ هماهنگ و همپوشان، مأموریت‌های متنوع و چندگانه‌‌ای از تخریب، انفجار و حمله به مراکز و تأسیسات حیاتی و اقتصادی کشور گرفته تا ایجاد راه‌بندان جاده‌ای و اخاذی از مردم و به‌ویژه از کارآفرینان موفق بومی را در دستور کار خود داشتند.»

وزارت اطلاعات هویت بازداشت‌شدگان و مکان و زمان دقیق دستگیری این افراد را اعلام نکرده است اما حزب دموکرات کردستان و کومله زحمتکشان، دستگیری پیشمرگه‌هایشان را تکذیب و اعلام کردند هیچ یک از اعضایشان وارد ایران نشده‌اند.

همچنین کاوه بهرامی، مسئول بخش نظامی حزب دموکرات کردستان ایران ادعای وزارت اطلاعات مبنی بر دستگیری پیشمرگه‌های احزاب را رد کرد و به ایران اینترنشنال گفت جمهوری اسلامی با انتشار این اخبار جعلی به دنبال ایجاد فضای فشار و تهدید و اعدام بیشتر است.

در اطلاعیه وزارت اطلاعات آمده است که این گروه، به پشتوانه افرادی «در اقلیم کردستان عراق، از طریق مناطق مرزی آذربایجان غربی در حال ورود به کشور بودند».

وزارت اطلاعات همچنین این ادعا را مطرح کرده که این افراد همراه با خود «محموله‌ جنگی» داشتند.

روز سه‌شنبه، شبکه حقوق بشر کردستان نوشت نیروهای امنیتی در شهرستان بانه استان کردستان، دست‌کم هشت شهروند کرد را بازداشت و به مکانی نامعلوم منتقل کرده‌اند.

چهار روز پیش نیز نیروی زمینی سپاه پاسداران از انهدام یک تیم «تروریستی» در مرز شهرستان سلماس خبر داد و اعلام کرد در این عملیات آسیبی به نیروهای سپاه وارد نشد.

جمهوری اسلامی شهروندان و گروه‌های کرد مخالف حکومت را «گروه‌های تروریستی» می‌نامد و شدیدا آنان را سرکوب می‌کند. شهروندان کرد بارها با همین اتهام بازداشت و حتی اعدام شده‌اند.

در روزهای گذشته سازمان‌های حقوق بشری گزارش دادند متین حسنوند، زندانی سیاسی ۲۲ ساله کرد، یک روز پس از اعزام به مرخصی از زندان ماکو اقدام به خودکشی کرد و جان باخت.

تاکنون گزارشی درباره دلیل خودکشی او منتشر نشده اما او سال ۹۹ در حین سربازی بازداشت و به همکاری با حزب دموکرات کردستان ایران متهم شد.

نگاه روز
همسفر - فصل دوم
تیتر اول

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید