مشاور امنیت ملی کاخ سفید: ایران در صدد ارسال صدها پهپاد به روسیه است

۱۴۰۱/۴/۲۰

جیک سالیوان، مشاور امنیت ملی کاخ سفید، اعلام کرد اطلاعات آمریکا نشان می‌دهد که ایران در صدد ارسال صدها پهپاد به روسیه و آموزش به نیروهای روس برای استفاده از این پهپادها در جنگ علیه اوکراین است.

جیک سالیوان شامگاه دوشنبه ۲۰ تیر در نشستی خبری در کاخ سفید گفت: اطلاعات ما نشان می‌دهد که حکومت ایران در حال آمادگی برای ارسال سریع چند صد پهپاد، از جمله پهپادهای با قابلیت حمل سلاح، به روسیه است.

او همچنین گفت ایران آماده آموزش استفاده از این پهپادها به نیروهای روسیه است و قرار بوده این آموزش‌ها از اوایل ژوییه [ماه جاری میلادی] آغاز شود.

به گفته این مقام ارشد کاخ سفید، روشن نیست که آیا ایران تاکنون بخشی از این پهپادها را در اختیار روسیه گذاشته است یا خیر.

سالیوان این خبر را به عنوان یک نمونه از پیامدهای خسارات و تلفات روسیه در میدان‌های نبرد اوکراین ذکر کرد.

او همچنین گفت که پهپادهای مشابه ایران پیش از این در اختیار شورشیان حوثی در یمن قرار گرفت و از آنها برای حمله به خاک عربستان سعودی استفاده شد.

مقام‌های روسیه و جمهوری اسلامی هنوز واکنشی به این خبر نشان نداده‌اند.

در سال‌های اخیر مقام‌های نظامی ایران هر از گاهی از تمایل روسیه یا چین به خرید پهپاد از جمهوری اسلامی اشاراتی کرده بودند.

از جمله عبدالکریم بنی‌طرفی، مدیرعامل سازمان صنایع هوایی نیروهای مسلح ایران، در حاشیه نمایشگاه هوافضای روسیه (ماکس ۲۰۱۹) گفته بود روسیه به خرید پهپادهای ایران علاقه نشان داده و پیشنهاداتی ارائه کرده است.

جیک سالیوان در نشست خبری خود به موضوع احیای برجام نیز اشاره کرد.

او در پاسخ به این پرسش که آمریکا تا چه زمان به احیای برجام مهلت می‌دهد گفت: تاریخ خاصی مشخص نکرده‌ایم. توافقی روی میز است و ایران باید قدم بردارد و این توافق را بپذیرد.

اظهارات سالیوان در آستانه سفر جو بایدن به اسرائیل و عربستان سعودی بیان شده است.

انتظار می‌رود موضوع ایران از محورهای اصلی گفت‌وگوهای بایدن در این سفر باشد.

اخبار ۲۳
اخبار ۲۳
خلاصه خبرها

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید