جمهوری اسلامی طرح پکپارچه‌سازی پدافند هوایی اسرائیل و کشورهای عربی را «تحریک‌آمیز» خواند

۱۴۰۱/۴/۱۹

ناصر کنعانی، سخنگوی وزارت خارجه جمهوری اسلامی، طرح یکپارچه‌سازی پدافند هوایی اسرائیل و کشورهای عربی را «تحریک‌آمیز» خواند و حساب توییتری سایت نزدیک به شورای عالی امنیت ملی ایران نیز این کشورها را به «پاسخ قاطع» تهدید کرد.

کنعانی روز یکشنبه اعلام کرد که طرح آمریکا برای ایجاد پدافند منطقه‌ای «تحریک‌آمیز است و جمهوری اسلامی به این موضوع از منظر تهدید علیه امنیت ملی و منطقه‌ای نگاه می‌کند.»

کنعانی افزود این اقدام «نتیجه‌ای جز تضعیف امنیت مشترک منطقه‌ای و تامین منافع» اسرائیل نخواهد داشت.

او همچنین گفت که «هرگونه زمینه‌سازی برای افزایش حضور و نقش‌آفرینی آمریکا در سازوکار‌های امنیت منطقه‌ای نیز، دستاوردی جز ناامنی، بی‌ثباتی و گسترش تروریسم در سطح منطقه به دنبال نخواهد داشت.»

در همین حال حساب توییتری سایت نورنیوز، نزدیک به شورای عالی امنیت ملی ایران، نیز ایجاد شبکه یکپارچه پدافندی در منطقه را «اقدامی تهدیدآمیز» خواند.

این حساب در توییت‌هایی به عربی و فارسی تاکید کرد: «اگر اجرای چنین طرح‌هایی امنیت جمهوری اسلامی ایران را به‌هر شکل به خطر بیاندازد قطعا با پاسخ قاطع اولیه به نزدیک‌ترین و در دسترس‌ترین اهداف روبه‌رو خواهد شد.»

کاخ سفید اعلام کرده که همزمان با سفر جو بایدن به خاورمیانه مقام‌های آمریکایی و کشورهای خاورمیانه در حال بررسی طرح یکپارچه‌سازی پدافند هوایی کشورهای منطقه برای مقابله با تهدید ایران هستند.

در همین حال یک مقام اسرائیلی که نامش ذکر نشده، به رویترز گفت که بر اساس این طرح کشورها به جای استفاده از امکانات فیزیکی مشابه، سیستم‌های دفاع هوایی خود را از طریق ارتباطات الکترونیکی از راه دور هماهنگ می‌کنند.

در اواخر خرداد ماه نیز اعضای دموکرات و جمهوری‌خواه سنا و مجلس نمایندگان آمریکا طرح یکپارچه‌سازی سیستم‌های پدافند هوایی کشورهای خاورمیانه و اسرائیل برای مقابله با تهدید هسته‌ای، موشکی وپهپادی ایران را مطرح کرده بودند.

همچنین پیشتر رسانه‌های اسرائیل گزارش داده‌اند دولت بایدن پیگیر امضای توافق‌نامه همکاری دفاعی-امنیتی میان اسرائیل و شش کشور عربی از جمله مصر، اردن و عراق در برابر تهدیدهای ایران است.

رئیس‌جمهوری آمریکا در کرانه باختری رود اردن با محمود عباس، رهبر تشکیلات خودگردان فلسطین ملاقات خواهد کرد.

بنا بر اعلام کاخ سفید، بایدن پس از دیدار از اسرائیل به عربستان سعودی خواهد رفت که اکنون ریاست دوره‌ای شورای همکاری اقتصادی خلیج فارس را بر عهده دارد. او در نشست این شورا شرکت می‌کند.

دیگر شرکت‌کنندگان این نشست رهبران امارات متحده عربی، بحرین، عمان، کویت، قطر، مصر، اردن و عراق خواهند بود.

سفر بایدن به جده با یک پرواز مستقیم «تاریخی» از اسرائیل به عربستان سعودی خواهد بود.

در آستانه سفر رییس‌جمهور آمریکا به خاورمیانه، یائیر لاپید نخست‌وزیر اسرائیل، اعلام کرد این کشور آزادی عمل سیاسی و نظامی خود علیه برنامه هسته‌ای ایران را محفوظ می‌داند.

خلاصه خبرها
چشم‌انداز با سیما ثابت
انسان، زمین، فردا

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید