چین، رویکرد تهاجمی هند نسبت به شرکت‌های چینی را آسیب‌زننده خواند

۱۴۰۱/۴/۱۹

سفارت چین در هند در بیانیه‌ای که در آخر این هفته منتشر کرد، با انتقاد شدید از تحقیقات مکرر دولت هند در مورد شرکت‌های چینی و رد اتهامات پولشویی و فرارمالیاتی علیه آنها، هشدار داد که چنین رویکردی به اعتبار هند در میان سرمایه‌گذاران خارجی آسیب جدی وارد می‌کند.

در این بیانیه تأکید شده است که تحقیقات پردامنه مقامات هندی باعث اختلال در فعالیت‌های تجاری شده و اعتماد و تمایلات سرمایه‌گذاران کشورهای مختلف، از جمله شرکت‌های چینی برای ادامه فعالیت در هند را تضعیف می‌کند.

این انتقادات پس از آن مطرح می‌شود که سازمان تحقیقات مالی کشور هند، با یورش به ۴۸ دفتر و ساختمان متعلق به شرکت بزرگ چینی ویوو، که به تولید گوشی‌های هوشمند می‌پردازد، به جستجو و ضبط اسناد پرداخت.

در بیانیه مطبوعاتی سازمان تحقیقات مالی هند عنوان شده است که در نتیجه تحقیقات آن سازمان، مبلغ ۶۰ میلیون دلار از ده‌ها حساب مالی گوناگون، در کنار پول نقد و شمش‌های طلا کشف و ضبط شده است.

همچنین، مقام‌های هندی، با متهم کردن شرکت ویوو به پولشویی و تقلب مالیاتی، گفته‌اند که این شرکت مبلغی حدود ۸ میلیارد دلار را به منظور اجتناب از پرداخت مالیات در هند، از طریق حواله‌های بانکی به کشور چین منتقل کرده است.

دو ماه پیش نیز، دیگر شرکت بزرگ چینی به نام شیائومی که به تولید محصولات الکترونیکی می‌پردازد، مورد تفحص سازمان تحقیقات مالی هند قرار گرفت و ۷۰۰ میلیون دلار از دارایی آن ضبط شد. شیائومی نیز مانند ویوو به انتقال غیرقانونی میلیون‌ها دلار از حساب‌های خود در هند به مقصد چین متهم شده است.

باوجود آنکه سازندگان تلفن چینی بر بازار هند تسلطی بی‌رقیب و همه‌جانبه دارند، دسترسی به بیش از ۲۰۰ اپلیکیشن چینی در آن کشور، از جمله شبکه اجتماعی تیک‌تاک به دلایلی همچون امکان دسترسی غیرقانونی به اطلاعات شخصی کاربران از سوی این شرکت‌ها، ممنوع است.

چشم‌انداز با سیما ثابت
خبر
امروز

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید