انتقادها از روسیه در نشست گروه ۲۰؛ وزیر امور خارجه آمریکا: غلات اوکراین متعلق به شما نیست!

۱۴۰۱/۴/۱۷

وزیران خارجه آمریکا و کشورهای غربی در نشست گروه ۲۰ شدیدا به روسیه به دلیل «تهدید امنیت غذایی جهان» تاختند. لاوروف پس از سخنرانی خود نشست را به سرعت ترک کرد. ترکیه پیشنهاد باز کردن کریدوری را برای عبور غلات اوکراین از دریای سیاه داد تا ۲۰ میلیون تن غله به بازارهای جهانی صادر شود.

سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه، بلافاصله پس از سخنرانی خود نشست وزیران امور خارجه ۲۰ اقتصاد بزرگ جهان در جزیره بالی اندونزی را ترک کرد و به سوالات وزیر امور خارجه آلمان پاسخ نداد.

لاوروف در مراسم ناهار این اجلاس هم حضور پیدا نکرد. او به سوال دو خبرنگار آلمانی که با فریاد پرسیدند چه زمانی جنگ را پایان خواهید داد نیز واکنش نشان نداد.

سخنرانی آنالنا بربوک، وزیر امور خارجه آلمان، پس از لاوروف انجام شد و او بار دیگر از روسیه به دلیل تهدید امنیت غذایی و افزایش قیمت انرژی به دنبال حمله به اوکراین انتقاد کرد.

آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه آمریکا نیز خطاب به روسیه گفت: «اوکراین کشور شما نیست و این غلات، غلات شما نیست.»

پیش از این، وزیران امور خارجه آمریکا و آلمان، روسیه را متهم کرده بودند با جلوگیری از انتقال غلات اوکراین از دریای سیاه و دامن زدن به بحران غذایی، از گرسنگی به عنوان سلاح جنگی استفاده می‌کند.

وزیر امور خارجه روسیه اما در سخنان خود گفت این کشور آماده مذاکره با اوکراین و ترکیه درباره انتقال غلات است.

لاوروف اما نگفت که این مذاکرات چه زمانی ممکن است انجام شود.

ترکیه پیشنهاد کرده است کریدوری را برای عبور غلات اوکراین از دریای سیاه باز و ۲۰ میلیون تن غله به بازارهای جهانی صادر کند.

با این حال اوکراین ترکیه را متهم کرده است که به روسیه اجازه می‌دهد غلات «دزدیده شده» از این کشور را بفروشد.

پیش از برگزاری نشست گروه ۲۰ اعلام شده بود واشینگتن به دنبال اعمال فشار به مسکو برای بازگشایی مسیرهای انتقال غلات اوکراین است.

رتنو مرسودی، وزیر امور خارجه اندونزی، میزبان نشست گروه ۲۰ نیز خواستار پایان دادن به جنگ در اوکراین شد.

اندونزی خواستار صلح شد اما حمله روسیه به اوکراین را به صورت مستقیم محکوم نکرد.

این کشور همچنین از قطعنامه مجمع عمومی سازمان ملل متحد در انتقاد از روسیه حمایت کرد اما به حذف مسکو از شورای حقوق بشر سازمان ملل رأی ممتنع داد.

امروز
اخبار
جهان‌نما

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید