ادامه سخت‌گیری‌ها درباره حجاب؛ «پایگاه عاشقی» در مترو و برخورد با ورزش مختلط در کیش

۱۴۰۱/۴/۱۷

در ادامه اقدامات نهادهای حکومتی در هفته «عفاف و حجاب»، فرمانده انتظامی کیش از برخورد با «ورزش مختلط» در این جزیره خبر داد. مقام‌های دیگر استان‌ها هم از برخورد با «بی‌حجابی» در ادار‌ه‌ها و معابر عمومی خبر دادند.

در مقابل گروهی از زنان با هشتگ «#حجاب_بی_حجاب» اعلام کرده‌اند روز ۲۱ تیر بدون حجاب به خیابان خواهند آمد. برخی از کاربران توئیتر از مردان نیز خواسته‌اند از این اقدام حمایت کنند.

علی اکبر عزیزی، معاون استاندار یزد، اعلام کرد که در این استان «قرارگاه عفاف و حجاب» تشکیل شده و با کارمندانی که دستورات مربوط به حجاب را اجرا نکنند برخورد خواهد شد.

او همچنین گفت که بسیج و نیروی انتظامی در معابر مستقر شده و به افراد تذکر خواهند داد.

علی اصغر جمالی، فرمانده انتظامی کیش هم اعلام کرد با اجرای «طرح رعد» با گروه‌هایی که به صورت مختلط در زمان طلوع خورشید «به بهانه فعالیت‌های ورزشی» در سواحل تجمع می‌کردند، برخورد شد.

جمالی گفت در این طرح بیش از هشت تیم عکاسی «غیرمجاز» در سواحل شناسایی و دکور‌های ساحلی آنان جمع‌آوری شد.

در هفته‌های گذشته، مسئولان نهادهای مختلف دولتی دستورات جدیدی را درباره پوشش زنان و مردان ابلاغ کردند. از جمله معاون دادستان مشهد خواستار جلوگیری از ورود زنان بی‌حجاب به مترو شد.

در همین حال ابراهیم رئیسی روز ۱۵ تیر ضمن حمایت از مقابله با آنچه «ترویج فساد سازمان‌یافته در جامعه اسلامی» خواند، به دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی دستور داد تا با همکاری همه نهادهای حکومتی، مصوبه «عفاف و حجاب سال ۸۴» را اجرا کند.

هشتم تیر ماه نیز ایران اینترنشنال اسنادی را منتشر کرد که نشان می‌دهند ستاد امر به معروف و نهی از منکر جمهوری اسلامی در روزهای گذشته شیوه‌نامه پوشش کارمندان را به اداره‌های دولتی و دستگاه‌های مختلف از جمله صداوسیما ابلاغ کرده است.

در بخشی از این شیوه‌نامه، ممنوعیت‌های مشترک برای زنان و مردان در نظر گرفته شده که بر اساس آن استفاده از عطر و ادکلن با رایحه تند ممنوع است.

بر همین اساس، منشی و مدیر دفتر مردان فقط باید مرد و برای زنان فقط باید زن باشد و همچنین مردان و زنان اجازه انتشار عکس «بدون پوشش اسلامی» در فضای مجازی ندارند.

این محدودیت‌ها در بخش مردان شامل نپوشیدن لباس تنگ، شلوار فاق کوتاه، پیراهن یقه‌باز و وصله‌دار می‌شود.

روز ۲۱ تیر به عنوان روز «عفاف و حجاب» اعلام شده و نهادهای حکومتی برنامه‌هایی را برای این روز تدارک دیده‌اند. از جمله قرار است در این روز «جشن حجاب» در ورزشگاه شیرودی تهران برگزار ‌شود.

در همین حال متروی تهران اعلام کرد به مناسبت این هفته، پایگاه تشویق زنان به حجاب با عنوان «ایستگاه عاشقی» در ایستگاه‌های منتخب متروی تهران برگزار می‌شود.

خبرگزاری ایسنا پیش از این از راه‌اندازی گشت محسوس و نامحسوس در استان خراسان رضوی با عنوان «قرارگاه ۲۱ تیر» برای بررسی پوشش مردان و زنان شاغل در نهادهای دولتی و عمومی خبر داده بود.

در همین حال کاربران شبکه‌های اجتماعی از حضور تیم‌های امر به معروف در بخش‌های مختلف بیمارستان‌ها و مراکز درمانی، تذکر حجاب به پرسنل و کادر درمانی و تأکید بر جداسازی اتاق بیماران زن و مرد بستری در آی‌سی‌یو خبر داده بودند.

پس از انتشار این گزارش‌ها، دانشگاه علوم پزشکی مشهد از حضور تیم‌های ستاد امر به معروف و نهی از منکر استان خراسان رضوی در بیمارستان‌ها با دستور دبیر ستاد امر به معروف و نهی از منکر خبر داد.

این دانشگاه تأیید کرد تیم‌های امر به معروف برای ارزیابی و بازرسی از نحوه پوشش پرسنل و دانشجویان در بیمارستان‌ها حضور دارند.

انسان، زمین، فردا
چشم‌انداز با سیما ثابت
بررسی بازارها

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید