بانک مرکزی جمهوری اسلامی: ۱۰ بانک، ۱۰۰ هزار میلیارد تومان به خودشان وام داده‌اند

۱۴۰۱/۴/۱۶

اطلاعات ارائه شده از سوی بانک مرکزی جمهوری اسلامی نشان می‌دهد ۱۰ بانک در ایران حدود ۱۰۰ هزار میلیارد تومان به شرکت‌های زیرمجموعه و اشخاص مرتبط با خودشان وام داده‌اند.

در میان این بانک‌ها، بانک رفاه کارگران بیش از ۶۶ هزار میلیارد تومان به سازمان تأمین اجتماعی وام پرداخت کرده است.

بانک رفاه کارگران زیرمجموعه سازمان تأمین اجتماعی است. در ماه‌های گذشته موضوع واگذاری سهام این سازمان در این بورس مطرح بوده است.

بانک‌های پاسارگاد، تجارت، سامان، سپه، سینا، ملت، مسکن، صنعت و معدن و گردشگری، دیگر بانک‌هایی هستند که به شرکت‌های زیر مجموعه خود، وام پرداخت کرده‌اند.

روزنامه ایران در گزارشی نوشت پرداخت این وام‌ها در ادامه بنگاه‌داری بانک‌ها انجام شده است.

به گزارش این روزنامه، بنگاه‌داری بانک‌ها یکی از معضلات نظام بانکی است چرا که بانک‌ها به جای عمل به وظایف خود، شرکت‌داری کرده و طبیعتاً برای تأمین مالی شرکت‌های زیرمجموعه، بخشی از تسهیلاتشان را به این شرکت‌ها پرداخت می‌کنند.

خرید زمین و خانه هم بخشی از فعالیت‌های اقتصادی بانک‌ها است.

بانک ملت به شرکت ساختمانی خود ۶۹۷ میلیارد تومان وام پرداخت کرده است.

همچنین گروه مالی ملت به تنهایی از بیش از شش هزار میلیارد تومان تسهیلات این بانک استفاده کرده است.

بانک گردشگری نیز به شرکت پروژه‌های ماندگار کیش ۲۶۲ میلیارد تومان و به شرکت سرمایه‌گذاری و انبوه‌سازی پارس میکا کیش، ۸۰۰ میلیارد تومان وام پرداخت کرده است.

روزنامه همشهری در آذر ماه ۱۴۰۰ در گزارشی خبر داد که ۴۰ درصد کل خانه‌های خالی یعنی حدود ۹۰۰ هزار خانه، متعلق به بانک‌ها و نهادهای دولتی و شبه دولتی است.

در همین تاریخ، فرشید پورحاجت، دبیر کل کانون انبوه‌سازان مسکن کشور، گفت که بر اساس آمار‌های ارائه شده به بورس، بیش از ۳۷ میلیون متر زمین و مسکن در مالکیت بانک‌ها است.

چند چند
یکی از ما
حرف آخر با پوریا زراعتی

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید