ترکیه احکام برخی از ۱۴ متهم پرونده ترور مسعود مولوی را اعلام کرد؛ حبس ابد برای متهم اصلی

۱۴۰۱/۴/۱۵

دستگاه قضایی ترکیه احکام تعدادی از متهمان پرونده ترور مسعود مولوی، مدیر کانال تلگرامی «جعبه سیاه» را صادر کرد. این پرونده ۱۴ متهم دارد و عبدالوهاب کوچاک، متهم اصلی و عامل این ترور، به حبس ابد محکوم شد.

قاضی دادگاه استانبول، جایی که جلسات محاکمه متهمان پرونده مسعود مولوی در آن برگزار شد، روز چهارشنبه احکام متهمان این پرونده را صادر کرد.

مسعود مولوی، ساکن کشور ترکیه، در تاریخ ۲۳ آبان ۱۳۹۸ در محله شیشلی استانبول و با شلیک ۱۱ گلوله، به دست عوامل وزارت اطلاعات جمهوری اسلامی در این کشور ترور شد و جان باخت.

بر اساس حکم‌های صادر شده، عبدالوهاب کوچاک که به مولوی شلیک کرده است، علاوه بر یک حکم حبس ابد، به دو سال و یک ماه زندان نیز محکوم شد.

سه متهم دیگر این پرونده به احکام ۱۵ و ۱۲ سال و شش ماه زندان محکوم شدند.

دو نفر از این سه محکوم که همچنان در بازداشت هستند، به تأمین و انتقال سلاح برای این ترور متهم شده‌اند.

نفر سوم نیز به دلیل «مخفی کردن قاتل» محکوم شده است. او اکنون به صورت مشروط آزاد است.

به غیر از یک متهم دیگر که به ۳۰ ماه حبس تعلیقی محکوم شد، بقیه متهمان از جمله فردی به نام امین پروازی، حکم برائت دریافت کردند.

ناجی شریفی زین دشتی، علی اسفنجانی و محمدرضا ناصرزاده اما از ۱۱ متهم دیگر این پرونده جدا شدند و رسیدگی به پرونده این سه نفر ادامه خواهد داشت.

این افراد در ایران به سر می‌برند.

وکیل مسعود مولوی در دادگاه حضور نداشت و نماینده او در زمانی کوتاه گفت که پیگیری شکایت این پرونده همچنان ادامه دارد.

متهمانی که در پرونده ترور مسعود مولوی حکم گرفتند، این حق را دارند که به این احکام اعترض کنند و خواهان تشکیل دادگاه تجدید‌نظر شوند.

وکیل خانواده مولوی پیش از این و در اردیبهشت ماه اعلام کرد مادر و پدر مسعود مولوی برای شرکت در جلسه دادگاه رسیدگی به متهمان ترور فرزندشان عازم کشور ترکیه بودند اما مأموران امنیتی در فرودگاه بین‌المللی تهران پاسپورت آن‌ها را توقیف کردند و مانع سفرشان به ترکیه شدند.

سابقه وزارت اطلاعات و نیروهای امنیتی جمهوری اسلامی در انجام عملیات‌ ربودن و کشتن مخالفان در ترکیه به چهار دهه قبل برمی‌گردد اما کشته شدن سعید کریمیان، مدیر وقت شبکه تلویزیونی جم، ربوده شدن حبیب چعب و موارد دیگری از ربایش یا تحویل مخالفان جمهوری اسلامی به تهران، نمونه‌هایی از فعالیت‌های اخیر نهادهای امنیتی و اطلاعاتی جمهوری اسلامی در ترکیه هستند.

تصمیم این هسته‌های ترور برای انجام عملیات علیه شهروندان اسرائیل اما باعث شد نهادهای امنیتی ترکیه و اسرائیل با آن‌ها برخورد کنند.

اخبار
مستند - گذر از آند
فردا

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید