هجوم نیروهای امنیتی زندان اوین به بند فعالان محیط زیستی و شهروندان دوتابعیتی

۱۴۰۱/۴/۱۴

نیروهای امنیتی زندان اوین با ورود به اتاق برخی از زندانیان محیط زیستی و زندانیان دوتابعیتی، بخشی از وسایل، نامه‌های شخصی و دست‌نوشته‌های خصوصی آنها را توقیف کرده و به برخی از لوازم این زندانیان نیز آسیب جدی وارد کردند.

حجت کرمانی، وکیل تعدادی از فعالان محیط زیست زندانی، با تایید هجوم نیروهای امنیتی زندان اوین به بند زندانیان محیط زیستی و سیاسی، گفت که بنابر گفته موکلینش، تعداد زیادی مامور پس از بیرون کردن زندانیان از اتاق و بدون حضور آنها، اقدام به بازرسی وسایل زندانیان کردند.

ماموران زندان اوین روز یک‌شنبه با هجوم به اتاق‌های سالن ۴ اندرزگاه ۴ زندان اوین که تعدادی از زندانیان سیاسی و محیط زیستی از جمله سیامک نمازی، مراد طاهباز، هومن جوکار، سام رجبی، امیرحسین خالقی و طاهر قدیریان در آن نگهداری می‌شوند، ضمن بازرسی وسایل این زندانیان، دست نوشته‌ها، نامه‌های شخصی و خصوصی، عکس، نقاشی و دیگر لوازم قانونی این زندانیان توقیف کرده و با خود بردند.

حجت کرمانی، وکیل این زندانیان، در همین ارتباط به سایت امتداد گفت که ماموران، بدون دستور قضایی دست‌نوشته‌ها، نامه‌های خصوصی، نقاشی‌ها، عکس والدین، کتاب و حتی وسایل و لوازم قانونی زندانیان محیط زیستی و زندانیان سیاسی را که از فروشگاه زندان تهیه کرده‌ بودند، بدون تنظیم صورتجلسه با خود برده‌اند.

وکیل این زندانیان تاکید کرد که ماموران در جریان هجوم به بند زندانیان محیط زیستی و سیاسی، به برخی از معدود وسایلی که در اختیار این زندانیان است نیز آسیب جدی وارد کرده‌اند.

کرمانی گفت که بدون دستور قضایی، ماموران در بازرسی حق ضبط دست نوشته‌ها و نامه‌های خصوصی یا عکس‌های خانوادگی و نقاشی‌های زندانیان را که به صورت قانونی و از طریق مجاری قانونی در اختیار آنها قرار گرفته، ندارند.

این وکیل دادگستری خواستار استرداد فوری وسایل قانونی و دست نوشته‌ها و نامه‌های خصوصی موکلین خود شد و گفت که در وضعیت موجود هیچ مسئولیتی در قبال سوء استفاده یا انتشار دست نوشته‌های موکلین برعهده زندانیان نیست و کسانی مسئول هستند که نسبت به توقیف غیرقانونی این نوشته‌ها اقدام کرده‌اند.

آنتونیو گوترش، دبیر کل سازمان ملل متحد، دو هفته پیش در گزارش خود درباره وضعیت نقض حقوق بشر در ایران، به وجود شکنجه و محرومیت‌های خودسرانه علیه بازداشت‌شدگان و زندانیان در ایران تاکید کرد و گفت که این محرومیت‌ها نگرانی‌های فزاینده‌ای را به وجود آورده است.

سیامک نمازی و مراد طاهباز، دو نفر از زندانیانی که ماموران به بند آنها در زندان اوین هجوم برده‌اند از جمله شهروندان دوتابعیتی ایرانی‌آمریکایی زندانی در ایران هستند.

رابرت مالی، نماینده ویژه آمریکا در امور ایران، روز سه‌شنبه درباره آمریکایی‌های زندانی در ایران گفت که مقام‌های ایران خواهان تبادل این افراد هستند، در حالی که آن‌ها بی‌گناه هستند و باید آزاد شوند. مالی افزود: ما به این فکر می‌کنیم که ببینیم چه قدم‌هایی می‌توانیم برداریم تا امکان آزاد شدن آنها را در کمترین زمان ممکن فراهم کنیم.

مراد طاهباز، هومن جوکار، سام رجبی، امیرحسین خالقی و طاهر قدیریان و همچنین نیلوفر بیانی و سپیده کاشانی از زندانیان پرونده فعالان محیط زیست هستند که از زمستان سال ۹۶ توسط سازمان اطلاعات سپاه پاسداران بازداشت شده‌اند.

بازداشت‌های پرونده فعالان محیط زیست به مرگ کاووس سید‌امامی، یکی از این بازداشتی‌ها در زمان بازجویی در بند ۲الف متعلق به سپاه پاسداران، منجر شد.

علی مطهری، نماینده پیشین مجلس، در پی عزل حسین طائب از ریاست سازمان اطلاعات سپاه پاسداران، خواهان پاسخگو کردن این سازمان از جمله در مورد بازداشت و زندانی کردن فعالان محیط زیست شد و گفت که سازمان اطلاعات سپاه این فعالان را برای یک معامله بازداشت و زندگی‌شان را تباه کرده است.

تازه‌ترین خبرها

اخبار
چشم‌انداز با سیما ثابت

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید